Siedem szczęść Daniela Obajtka. Biografia
Jarosław Sidorowicz, Paweł Figurski
WYDAWNICTWO AGORA
WARSZAWA 2023
Po ośmiu latach demolki instytucji demokratycznych, łamania konstytucji i rujnowania społeczeństwa obywatelskiego mamy aż nadto symboli tego upadku: sędzia, który drze na strzępy wyrok, policja, która bije kobiety albo Jarosław Kaczyński wysłany do kolejki w komisji wyborczej. Jednak jednym z najbardziej wyrazistych symboli tych rządów był i pozostanie na długo Daniel Obajtek.
O człowieku, który trzęsie jednym z największych koncernów energetycznych w Europie, wiemy sporo – wydaje się – wszak niezależne media poświęciły mu sporo uwagi, co przełożyło się na znakomite teksty. Jarosław Sidorowicz i Paweł Figurski za cykl „Afera Daniela Obajtka” drukowany w „Gazecie Wyborczej” dostali nawet nagrodę Grand Press, nic dziwnego więc, że teraz podsumowali swoją pracę w książce.
I dopiero teraz widać Obajtka w pełnej krasie. A może więcej – widać patologiczny układ, który pozwolił wójtowi Pcimia w Małopolsce wejść na salony, decydować o wielkim biznesie, a poprzez biznes o polityce, więc także o mediach. Mamy więc raport o Obajtku obejmujący najgłośniejsze aspekty jego kariery inkrustowany smacznymi szczegółami. Kto znał jego CV, które w 2016 roku wysłał do ówczesnego wicepremiera Morawieckiego, w którym chwalił się, że obsługuje system XP, Windows 7 oraz interesuje się sztuką, malarstwem i muzyką? Kto pamięta, że w historii jego licznych współprac pojawia się wybitna polska narciarka z lat 80.? Albo że matka Obajtka po 10 latach prostej pracy fizycznej w spółce z branży elektroinstalacyjnej nagle zainwestowała 260 tys. zł w firmę, w której potem zatrudnił się syn Beaty Szydło. Ta książka nie da o tym zapomnieć. Dobrze, że powstała.
MAT