Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Co Rada Polskich Mediów zrobi z wiceprzewodniczącym Balawajderem? Czeka na RMF FM

Przedstawiciele RPM informowali w mediach społecznościowych o spotkaniu Rady (screen: Facebook.com/Aleksandra Sobczak)

Podczas spotkania Rady Polskich Mediów uzgodniono, że dopiero po rozstrzygnięciu postępowania antymobbingowego w RMF FM zostanie podjęta decyzja, co dalej z obecnością w Radzie jej wiceprzewodniczącego Marka Balawajdera, szefa informacji w RMF. Zapadła też decyzja, że do RPM nie będą pojedynczo przyjmowane media lokalne – ustalił "Presserwis".

Spotkanie RPM odbyło się w piątek 17 listopada wieczorem w siedzibie Ringier Axel Springer Polska. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, poruszono na nim sprawę Marka Balawajdera, który jest wiceprzewodniczącym Rady. Grupa RMF potwierdziła, że prowadzi postępowanie antymobbingowe. Serwis OKO.press ujawnił, że najwięcej zarzutów pada w nim wobec Marka Balawajdera. Od wyniku tego postępowania ma zależeć, co dalej z jego obecnością w prezydium Rady.

Bartosz Węglarczyk przewodniczącym prezydium RPM

Jak ustalił "Presserwis", podczas piątkowego spotkania uzgodniono też, że do Rady przyjmowane będą tylko media ogólnopolskie o profilu społeczno-politycznym. Mediom lokalnym ma zostać przedstawiona propozycja, że jeżeli chcą przystąpić do RPM, mogą wejść w skład tej inicjatywy jako jeden podmiot, w który się zorganizują. Ma to zapobiec zdominowaniu RPM przez dużą liczbę mediów lokalnych.

Czytaj też: Goniec goni. Czy Iberion z serwisem Janusza Schwertnera powalczy z Onetem i WP?

W piątek podjęto również decyzję, że RPM będzie oficjalnie zajmować się tylko tymi sprawami, co do których wszystkie media należące do organizacji ustalą jednakowe stanowisko.

RPM została powołana przez redaktorów naczelnych i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych. Spotkanie założycielskie Rady odbyło się 10 października. Założyciele deklarują, że "cele działania Rady Polskich Mediów to przede wszystkim ochrona wolności słowa, podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa, inicjowanie i opiniowanie rozwiązań legislacyjnych w obszarze funkcjonowania mediów oraz swobody i ochrony wykonywania zawodu dziennikarza".

Przewodniczącym prezydium RPM został Bartosz Węglarczyk, z którym wczoraj nie udało się nam skontaktować. Wiceprzewodniczącymi są: Jerzy Baczyński, Marek Balawajder, Kamila Ceran, Brygida Grysiak, Barbara Kasprzycka, Magdalena Kicińska, Aleksandra Sobczak i Michał Szułdrzyński.

Czytaj też: Bez fałszywej symetrii. Malwina Dziedzic: Symetrystów uważam za akuszerów autokratów

(MAK, 20.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.