Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP o ponad 100 mln zł zwiększyła wpływy z reklam i sponsoringu. Rosła szybciej niż rynek

Wpływy z reklam i sponsoringów od podmiotów komercyjnych w okresie dziewięciu miesięcy 2023 roku wzrosły o ponad 8 proc. (fot. Mateusz Grochocki/East News)

Po trzech kwartałach 2023 roku przychody Telewizji Polskiej z reklamy i sponsoringu były o 11,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych, które przeanalizował "Presserwis". To efekt niezłej oferty serialowej i udziału w zwiększonych wydatkach spółek Skarbu Państwa. Spółkę z pewnością jednak czekają poważne powyborcze zmiany.

TVP z reklam i sponsoringu od stycznia do września uzyskała łącznie 676,8 mln zł, czyli o 102,8 mln zł więcej, niż w tych samych miesiącach 2022 roku.

TVP: "Przede wszystkim dobry produkt"

Tym samym telewizja publiczna – notując 11,7 proc. wzrostu przychodów z tego tytułu – rosła szybciej niż rynek reklamy telewizyjnej według Publicis Groupe, który oszacował dynamikę na poziomie 4,6 proc.

Czytaj też: Rada Etyki Mediów o mediach publicznych: zatraciły charakter nadawcy publicznego

Z kolei wpływy z reklam i sponsoringów od podmiotów komercyjnych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku wzrosły o ponad 8 proc.

W samym trzecim kwartale 2023 roku TVP zarobiła na reklamach i sponsoringu 230,9 mln zł, czyli o 23,3 proc. więcej, niż w trzecim kwartale 2022 roku. Publicis Groupe szacuje, że rynek reklamy telewizyjnej urósł w tym czasie o 5,8 proc.

Biuro prasowe TVP wyjaśnia "Presserwisowi", że wzrost przychodów to wynik wielu elementów. – Przede wszystkim dobrego produktu, czyli wyników oglądalności w tym roku, co jest pochodną decyzji programowych. Lepsze wykorzystanie czasu reklamowego i ustabilizowanie ramówek anten głównych oraz zerwanie z częstymi zmianami ramówek (dokonywano ich za prezesury Jacka Kurskiego – przyp. red.) – podaje nam spółka.

Poważne powyborcze zmiany

TVP dodaje: – Warto zauważyć wzrost, jaki w tym roku odnotowuje TVP 2. Znaczny wzrost widzów notują też kanały tematyczne, a szczególnie cenny jest wzrost anten o najbardziej pożądanych przez reklamodawców profilach, jak na przykład TVP Sport, TVP Polonia, TVP Dokument czy TVP Kobieta.

Czytaj też: Kogo i jak zwalniać z TVP i Polskiego Radia? Eksperci konkretnych pomysłów nie mają

TVP wskazuje również na sprzyjający rynek reklamy telewizyjnej w tym roku. – Nadal telewizja jest miejscem, gdzie marketerzy mogą szybko zbudować zasięg swoich kampanii reklamowych, ponosząc rozsądny, adekwatny koszt – przypomina biuro prasowe.

– Na tle rosnącego rynku oferta handlowa TVP została bardzo dobrze przyjęta. W szczególności gwarancja cen przy zakupie cennikowym dla strategicznych klientów oraz preferencyjne warunki dla partnerów inwestujących zarówno w reklamę telewizyjną, online i sponsoring pozwoliły na stworzenie marketerom przyjaznych warunków współpracy. A te przełożyły się na wyższe inwestycje w ofertę TVP – twierdzi TVP.

TVP notuje w tym obszarze dobre wyniki, nie zmienia to jednak faktu, że już wkrótce stację czekają poważne powyborcze zmiany. Nowy rząd wpisał nawet reformę mediów publicznych do umowy koalicyjnej. Panuje powszechne przekonanie, że reforma zwłaszcza programów informacyjnych, a w dłuższej perspektywie także modelu finansowania mediów publicznych powinna być jednym z pierwszych zadań nowej władzy. 

Telewizja publiczna korzystała

Na dobrą koniunkturę na rynku reklamy telewizyjnej zwraca uwagę również Maciej Niepsuj, buying director w agencji mediowej MediaHub. Niepsuj oczekuje, że wydatki na reklamę telewizyjną w tym roku będą o ok. 6 proc. wyższe niż w 2022 roku.

Czytaj też: Powyborcze tele wizje. Nowy ład w mediach będą zaprowadzać politycy, nie dziennikarze

– To dobry rok dla TVP – ocenia Maciej Niepsuj. – TVP w tym roku wypada dobrze ze swoimi nowymi serialami. Postawili zupełnie na inny typ rozrywki niż konkurencja. Najwidoczniej to się sprawdziło. Było też w tym roku dużo sportu. Generowali sporo ratingów. Polsat cały czas odczuwa skutki refarmingu, więc TVP trochę tę widownię przejmuje – wymienia Niepsuj i dodaje: – Telewizja publiczna korzystała również na zwiększonych wydatkach całego sektora spółek Skarbu Państwa w przedwyborczym okresie.

Jak wynika z danych Nielsen Media, kanały Telewizji Polskiej w okresie styczeń-wrzesień miały łącznie 27,11 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej, co oznacza spadek z 27,25 proc. względem poprzedniego roku.

Udział TVP 1 spadł z 8,26 proc. do 7,79 proc., a TVP 2 wzrósł – z 6,86 proc. do 7,32 proc. Poza Dwójką wyniki poprawiły również: TVP Sport (z 0,93 proc. do 1,08 proc.), TVP 3 (z 0,88 proc. do 0,99 proc.), TVP Rozrywka (z 0,45 proc. do 0,51 proc.), TVP Kobieta (z 0,31 proc. do 0,35 proc.), TVP Polonia (z 0,22 proc. do 0,29 proc.) i TVP Dokument (z 0,14 proc. do 0,22 proc.).

Czytaj też: "Nigdy was nie zapomnimy". Kowalczyk kreśli ranking propagandystów "Wiadomości" TVP

(KOZ, 13.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.