Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP tylko przez dwa tygodnie wyemitowała 179 razy spoty PiS. "Łamanie prawa wyborczego"

W programach TVP Info spoty PiS - w całości lub części - wyemitowano 133 razy (fot. TVP Info)

Łącznie 179 razy w ciągu dwóch tygodni w programach informacyjnych i publicystycznych TVP 1, TVP 2 i TVP Info pokazano, w całości lub w części, spoty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości - wynika z analizy przygotowanej dla "Presserwisu" przez firmę PSMM Monitoring & More. To tak, jakby telewizja publiczna podarowała partii rządzącej prawie milion złotych.

Badanie, o które "Presserwis" poprosił firmę, objęło okres 14-27 września. W tym czasie spoty PiS w całości umieszczono w programach TVP aż 38 razy. Z kolei 141 pojawiło się w części.

Polecamy: To on ma prowadzić debatę wyborczą w TVP. Kim jest Michał Rachoń. "Działacz"

W programach TVP Info spoty PiS - w całości lub części - wyemitowano 133 razy. W newsach i publicystyce TVP 1 pojawiły się one 34 razy, a TVP 2 - 12.

Widzowie TVP Info np. w niedzielę 15 września mogli zobaczyć ponadczterominutowy filmik z premierem. Tak zapowiedziała materiał prowadząca program "Info dzień": "»Stop nielegalnej imigracji« pisze w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki i publikuje nagranie dotyczące kryzysu migracyjnego w Europie. Zobaczmy".

- To oczywiste naruszenie prawa, w tym prawa wyborczego - nie ma wątpliwości prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca i opozycyjny członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Komitety wyborcze nie mogą przyjmować korzyści, a nieodpłatne umieszczanie spotów w programach informacyjnych jest jawnym łamaniem ustawy i zasad, które obowiązują. W tej sprawie zostały wniesione zostały już skargi do Krajowej Rady, ale nie zostały jeszcze rozpatrzone - mówi prof. Kowalski. I przypomina: - Nadawca, a w szczególności nadawca publiczny, powinien być całkowicie bezstronny wobec trwającej kampanii wyborczej, czyli nie powinien zajmować własnego stanowiska, a skoro zamieszcza spoty partii rządzącej - poza nieodpłatnymi blokami komitetów i płatną reklamą - najwyraźniej je zajął, wbrew podstawowym zasadom funkcjonowania mediów publicznych, które mają sprzyjać swobodnemu kształtowaniu poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej, i mają służyć wszystkim obywatelom - bez względu na ich poglądy, opinie czy orientację. 

Według wyliczeń PSMM Monitoring & More ekwiwalent reklamowy spotów (przy uwzględnieniu czasu trwania/udziału spotów w materiałach) w analizowanym okresie wyniósł 925 tys. zł.

(KOZ, 05.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.