Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Twórca ChatGPT pozwany przez grupę pisarzy za naruszenie praw autorskich

Wykorzystywanie przez ChatGPT fragmentów książek według OpenAI nie naruszało prawa (fot. Pexels.com)

Grupa branżowa autorów z USA pozwała firmę OpenAI do sądu federalnego na Manhattanie w imieniu uznanych pisarzy, m.in. Johna Grishama, Jonathana Franzena, George'a Saundersa, Jodi Picault, Scotta Turowa i autora "Gry o tron" George'a RR Martina. Powodem jest nielegalne wykorzystywanie fragmentów książek przez popularny chatbot ChatGPT oparty na sztucznej inteligencji.

Pozew zbiorowy złożony przez Gildię Autorów łączy kilka innych, złożonych przez pisarzy, właścicieli kodu źródłowego i artystów wizualnych przeciwko dostawcom generatywnej sztucznej inteligencji. Oprócz wspieranej przez Microsoft firmy OpenAI toczą się podobne procesy sądowe przeciwko Meta Platforms i Stability AI w związku z danymi używanymi do szkolenia ich systemów sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Reporterzy bez Granic chcą opracować kodeks zasad dotyczących korzystania z AI przez dziennikarzy

OpenAI wydało oświadczenie, że wykorzystanie danych szkoleniowych pobranych z internetu kwalifikuje się jako dozwolony użytek w świetle amerykańskiego prawa autorskiego.

Dyrektorka naczelna Gildii Autorów Mary Rasenberger stwierdziła w środowym oświadczeniu, że autorzy "muszą mieć możliwość kontrolowania, czy i w jaki sposób ich prace są wykorzystywane przez generatywną sztuczną inteligencję".

W pozwie Gildia Autorów twierdzi, że zbiory danych użyte w tym przypadku zawierały teksty z książek autorów, które mogły zostać pobrane z nielegalnych internetowych repozytoriów "pirackich" książek.

Czytaj też: Rupert Murdoch odchodzi na emeryturę. Lachlan Murdoch prezesem News Corp i Fox Corporation

(MAC, 22.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.