TVP dostała bezwzględny zakaz pomijania Bezpartyjnych Samorządowców w sondażach
Sąd okręgowy orzekł, że nie publikując pełnych wyników sondażu opinii publicznej, TVP wprowadziła widzów w błąd (fot. Piotr Molęcki/East News)
Telewizja Polska odwołała się od wyroku nakazującego w trybie wyborczym przeproszenie i zamieszczenie sprostowania materiału pomijającego notowania komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Sąd apelacyjny wprowadził korektę, ale telewizja publiczna jednak musi przeprosić, dostała też zakaz publikacji sondaży wyborczych nieuwzględniających BS.
– Sąd Apelacyjny zwolnił Telewizję Polską z obowiązku przeprosin i sprostowania na antenie TVP 1 – będzie musiała to zrobić na antenie TVP Info. I co dla nas najważniejsze – sąd drugiej instancji podzielił zdanie Sądu Okręgowego w Legnicy, który uznał publikacje wyników sondaży bez naszego udziału za niedopuszczalne – mówi "Presserwisowi" Bohdan Stawiski, koordynator medialny Bezpartyjnych Samorządowców.
Telewizja Polska pozwana w trybie wyborczym
Ugrupowanie pozwało TVP za pominięcie podczas publikowania wyników sondażu poparcia dla partii politycznych. Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek Estymator na zlecenie Dorzeczy.pl na antenie TVP Info w programie "Serwis Info Dzień" 10 września br.
Czytaj też: KRRiT otrzymała 18 skarg na "Wiadomości" TVP i TVP Info od ogłoszenia wyborów
Bohdan Stawiski zaznacza, że Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali w nim 3,1 proc. poparcia. – Debiutujemy w wyborach parlamentarnych. Pomijanie informacji na temat naszego istnienia i poparcia jest szczególnie krzywdzące. Pozwaliśmy TVP w trybie wyborczym – zaznacza.
13 września Sąd Okręgowy w Legnicy podzielił w całości ich zastrzeżenia. Nakazał sprostować niepełne informacje o wynikach sondażu w głównym wydaniu "Wiadomości" na antenie TVP 1 i TVP Info oraz dodatkowo w programie "Serwis Info Dzień" w TVP Info. Sprostowanie ma polegać na podaniu uzupełnionych wyników sondażu.
Sąd pierwszej instancji nakazał też telewizji publicznej zamieszczenie przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP o godz. 19.30 oraz w programie "Serwis Info Dzień" na antenie TVP Info.
Miażdżąca argumentacja dla TVP
TVP odwołała się od wyroku. W piątek 15 września sąd apelacyjny zmienił postanowienie sądu okręgowego, ograniczając obowiązek publikacji przeprosin do anteny TVP Info.
Czytaj też: Michał Adamczyk pozywa o zniesławienie w reakcji na artykuł o pobiciu przez niego kobiety
– Najważniejsze, że sąd apelacyjny utrzymał zakaz publikacji sondaży poparcia bez naszego komitetu. Tym samym utrzymał argumentację sądu pierwszej instancji, która była dla TVP miażdżąca – komentuje Bohdan Stawiski.
"Do cech konstytutywnych państwa demokratycznego należą wolne i uczciwe wybory przeprowadzane w rozsądnych odstępach czasu" – czytamy w uzasadnieniu Sądu Okręgowego w Legnicy. "Jednym z najważniejszych elementów wolnych wyborów jest wolna debata publiczna prowadzona podczas kampanii wyborczej przez wszystkich zainteresowanych obywateli. Z art. 2 Konstytucji RP wynika m.in. obowiązek ustawodawcy ustanowienia regulacji, które zapewniają uczciwą kampanię wyborczą, umożliwiającą obywatelom dostęp do zgodnych z prawdą informacji o sprawach publicznych i kandydatach".
I dalej: „Po przeanalizowaniu materiału dowodowego w niniejszej sprawie sąd doszedł do przekonania, iż rację ma wnioskodawca, że uczestnik w wyemitowanym przez siebie materiale w dniu 10 września 2023 r. na kanale TVP Info zawarł niepełne dane, które w kontekście części programu odnoszącego się do sondażu przedwyborczego, można określić jako "półprawdę", tj. informację, która przez celowe nieujawnienie całej prawdy wprowadza w błąd" – czytamy w uzasadnieniu Sądu Okręgowego w Legnicy.
Czytaj też: Według KRRiT TVN podważał wiarygodność władz w sprawie zanieczyszczenia Odry
(JF, 18.09.2023)