BBC bada zarzuty o gwałty i molestowanie postawione Russellowi Brandowi
Russell Brand to angielski komik, aktor i felietonista, prezenter radiowy i telewizyjny (screen: YouTube/Russell Brand)
BBC informuje, że "dogłębnie bada kwestie" związane z zarzutami o napaść na tle seksualnym postawionymi byłemu pracownikowi nadawcy, brytyjskiemu komikowi i aktorowi Russellowi Brandowi, który zaprzecza oskarżeniom.
Russell Brand, były mąż amerykańskiej piosenkarki Katy Perry, pracował w programach radiowych BBC w latach 2006-2008.
BBC: "Pilnie przyglądamy się sytuacji"
W sobotę odniósł się do bliżej nieokreślonych "bardzo poważnych zarzutów karnych" na kilka godzin przed opublikowaniem w internecie podejrzeń o napaść na tle seksualnym, w tym gwałtu, jakie pojawiły się w "Sunday Times", a później w telewizji Channel 4. Oświadczenie opublikował na Instagramie.
Czytaj też: Prezenter BBC Stephen Nolan uwikłany w skandal o charakterze seksualnym
Channel 4 wyemitował 90-minutowy dokument zatytułowany "Russell Brand: In Plain Sight", w którym wyliczane są kolejne zarzuty pod adresem gwiazdora – oparte przede wszystkim na anonimowych zeznaniach czterech kobiet. Stojący za reportażem dziennikarze przyznali, że prowadzą śledztwo od 2019 roku i w jego toku przeprowadzili wywiady z setką osób z przemysłu filmowego oraz showbiznesu.
Następnie "The Times" podał, że rzekome zdarzenia miały miejsce w latach 2006-2013. Jedna z kobiet postawiła zarzuty gwałtu, a inna stwierdziła, że Brand molestował ją, gdy miała 16 lat. Do tamtych incydentów miało dojść w Los Angeles.
Rzecznik BBC stwierdził w oświadczeniu: "Różne relacje zawierały poważne zarzuty obejmujące wiele lat. Russell Brand pracował nad programami radiowymi BBC w latach 2006-2008, dlatego pilnie przyglądamy się sytuacji".
Policja nie otrzymała raportów
Banijay UK, firma producencka programu telewizyjnego prowadzonego niegdyś przez Branda stwierdziła, że wszczęła "pilne dochodzenie wewnętrzne".
Czytaj też: Peter Wilby skazany na dwa lata w zawieszeniu za robienie dzieciom zdjęć o charakterze seksualnym
Organizacja charytatywna Trevi, która pomaga kobietom dotkniętym przemocą i molestowaniem oświadczyła, że zakończyła współpracę z Brandem, zaś agencja Tavistock Wood prowadząca jego interesy, iż "zerwała z nim wszelkie powiązania zawodowe"
"Russell Brand kategorycznie zaprzeczył zarzutom stawianym już w 2020 roku, ale obecnie uważamy, że zostaliśmy przez niego potwornie wprowadzeni w błąd" – napisano.
Londyńska policja metropolitalna stwierdziła natomiast, że nie otrzymała żadnych raportów w związku z zarzutami.
"Jeśli ktoś uważa, że stał się ofiarą przemocy na tle seksualnym, niezależnie od tego, jak dawno to miało miejsce zachęcamy do skontaktowania się z policją" – stwierdzono w oświadczeniu.
Brand promotorem teorii spiskowych
48-letni obecnie Russell Brand to angielski komik, aktor i felietonista, prezenter radiowy i telewizyjny. Był gospodarzem wielu programów dla takich sieci, jak Channel 4, MTV, Radio X i BBC. Karierę rozpoczynał jako komik stand-upowy, wielką popularność przyniosło mu prowadzenie show "Big Brother's Big Mouth" na kanale E4.
Czytaj też: Alastair Stewart na antenie stacji GB News ogłosił, że ma demencję
W swoich najlepszych czasach grał w amerykańskich filmach, takich jak m.in. "Chłopaki też płaczą" (2008), "Idol z piekła rodem" (2010), czy "Arthur" (2011). Wystąpił też w drugoplanowej roli w "Śmierci na Nilu" (2022).
W ostatnich latach krytykował mainstreamowe media, promując szereg teorii spiskowych. Zarzucano mu m.in. próby przypodobania się ruchom antyszczepionkowym oraz szerzenie prorosyjskich teorii w kontekście wojny w Ukrainie.
Czytaj też: Amazon chce anulować "Farmę Clarksona". Wciąż chodzi o Meghan Markle
(MAC, 18.09.2023)