Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wyborcza" z cyklami przedwyborczymi, a Wydawnictwo Agora z demaskatorskimi książkami

Lokalne zespoły "Wyborczej" pracują nad cyklem "Zetki idą do Sejmu" (fot. Piotr Molecki/East News)

Zespół "Gazety Wyborczej" publikuje analizy "Wiadomości" TVP, zainteresowanym rozsyła "Newsletter wyborczy". W związku ze zwiększonym zainteresowaniem tematami politycznymi Wydawnictwo Agora wyda m.in. demaskatorską książkę poświęconą Danielowi Obajtkowi.

Jak informuje biuro prasowe Agory, redakcja "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl przygotowała z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych szereg formatów redakcyjnych, w których przybliża czytelnikom polityczne zmagania.

Tematy kampanijne w "GW"

Wśród nich znalazła się nowa seria podcastów: "Niedziela Wyborcza", czyli pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości. Odcinki będą publikowane w każdą niedzielę aż do wyborów.

Czytaj też: Katarzyna Włodkowska broni się, że chroni informatorów. Jednak nie zawsze tak robi

Kolejną propozycją "Wyborczej" jest cykl redakcyjny "Wybory oczami reporterów", w którym prezentowany jest obraz wyborczej Polski oraz kampanii z punktu widzenia lokalnych dziennikarzy "Wyborczej".

Natomiast lokalne zespoły "Wyborczej" pracują nad cyklem "Zetki idą do Sejmu", w którym redakcja opisuje najmłodszych kandydatów i kandydatki w wyborach do parlamentu.

Tematy kampanijne i wyborcze pojawiają się także w stałym cyklu: "Wyborcza ogląda »Wiadomości« za Was", w którym można znaleźć analizę informacji prezentowanych w „Wiadomościach” TVP 1.

Książki o tematyce politycznej

Dodatkowo czytelnicy "Wyborczej" mogą zapisać się na specjalny "Newsletter wyborczy", który przesyłany jest dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i piątek, a w okresie tuż przed wyborami – częściej. Newsletter zapewnia podsumowanie wydarzeń politycznych, autorskie opinie dziennikarek i dziennikarzy, a także prognozy i analizy.

Czytaj też: Agora negocjuje ze związkowcami, by nie podwyższać odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Wydawnictwo Agora w ostatnim czasie opublikowało dwa tytuły, które bezpośrednio poruszają problemy związane z polityką: "Spokojnie już nie będzie", czyli rozmowę Agnieszki Lichnerowicz z Pawłem Kowalem o zmianach związanych z najnowszymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej i perspektywach dla Polski oraz "Jezus umarł w Polsce" Mikołaja Grynberga – reportaż o osobach ratujących ludzkie życie na polsko-białoruskiej granicy.

W planach na wrzesień Wydawnictwo Agora ma dwie książki o tematyce politycznej, których autorami są nagradzani dziennikarze. Pierwsza z nich to "Siedem szczęść Daniela Obajtka. Biografia" (premiera 20 września) autorstwa Pawła Figurskiego z Wirtualnej Polski i Jarosława Sidorowicza z "Gazety Wyborczej". Autorzy cyklu „Afera Daniela Obajtka”, zdobywcy Grand Press za najlepszy dziennikarski materiał śledczy w 2021 roku – ujawnienie taśm prezesa Obajtka, pokazują w swojej książce prawdę o powiązaniach, spektakularnych awansach, majątkach i układach skromnego wójta, który dokonywał „niesłychanych rzeczy”.

Kolejnym tytułem Wydawnictwa Agora będzie "Polska na podsłuchu. Jak Pegasus, najpotężniejszy szpieg w historii, zmienił się w narzędzie brudnej polityki" autorstwa Michała Kokota (premiera: 27 września). Michał Kokot od wielu lat pracuje dla "Gazety Wyborczej", a od 2013 roku specjalizuje się w międzynarodowych śledztwach dziennikarskich. Jest także aktywnym uczestnikiem inicjatywy Pegasus Project. Za ujawnienie skali inwigilacji Pegasusem w Polsce został nominowany do prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze w 2022 roku.

Czytaj też: Rząd wykorzysta film Agnieszki Holland w kampanii wyborczej. Straszenie migrantami

(JF, 11.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.