Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

X Corp występuje przeciwko kalifornijskim naciskom na moderację treści

X Corp utrzymuje, że intencją prawodawców było wywarcie nacisku na platformy

Koncern X Corp, dawniej Twitter, złożył pozew o uchylenie nowego kalifornijskiego prawa nakładającego na duże platformy społecznościowe obowiązek publikowania swoich zasad moderowania treści.

Kalifornijska ustawa AB 587, podpisana w zeszłym roku, nakłada konieczność publikowania informacji na temat moderowania treści i przedstawiania prokuratorowi generalnemu stanowemu półrocznych raportów na temat egzekwowania prawa. Raporty te powinny zawierać informacje o tym, czy i w jaki sposób firmy definiują materiały takie jak "mowa nienawiści" i "dezinformacja" oraz jak sobie z nimi radzą.

Wywieranie nacisku na platformy społecznościowe

X Corp twierdzi, że to prawo jest niezgodne z amerykańską konstytucją, argumentując, iż ustawa koliduje z oceną redakcyjną prywatnych firm, dotyczącą sposobu postępowania z wypowiedziami chronionymi Pierwszą Poprawką. Ogólnie rzecz biorąc, Pierwsza Poprawka zabrania rządowi prób tłumienia wypowiedzi zgodnych z prawem, w tym wypowiedzi rasistowskich, seksistowskich lub w inny sposób budzących sprzeciw.

Czytaj też: Platforma X zmierzy się z pozwem o dyskryminację starszych pracowników

Prawo kalifornijskie "ma zarówno cel, jak i prawdopodobny skutek wywarcia nacisku na firmy takie jak X Corp, aby usuwały, demonetyzowały lub pozbawiały priorytetu wypowiedzi chronione konstytucyjnie, które państwo uważa za niepożądane lub szkodliwe oraz nakłada nieuzasadnione i nadmierne obciążenie na firmy z branży mediów społecznościowych, takie jak jako X Corp" – twierdzą prawnicy firmy. W tym ekspert ds. Pierwszej Poprawki Floyd Abrams, w skardze wniesionej do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Kalifornii.

X Corp utrzymuje, że chociaż państwo zachwala to prawo jako zwykły środek "przejrzystości", intencją prawodawców było wywarcie nacisku na platformy, aby tłumiły wypowiedzi chronione przez Pierwszą Poprawkę.

"Niezwykle uciążliwe prawo"

W skardze porównuje się także X Corp do mediów tradycyjnych argumentując, że "niewątpliwie naruszyłoby Pierwszą Poprawkę" wymaganie od gazet publikowania listów do redakcji lub opinii oraz podawania szczegółowych informacji na temat tego, ile z nich zostało zaakceptowanych lub odrzuconych ze względu na zawartość mowy nienawiści lub dezinformacji.

Czytaj też: Unia Europejska przedstawia przepisy mające ograniczyć wpływy firm Big Tech

Firma dodaje, że prawo nakłada "niezwykle uciążliwe dyspozycje na firmy z branży mediów społecznościowych, wymagając od nich prowadzenia rejestrów dotyczących potencjalnie setek milionów decyzji dotyczących moderowania treści podejmowanych codziennie".

X Corp domaga się uznania prawa za niezgodne z konstytucją i wydania nakazu zakazującego jego wykonania.

Czytaj też: WGA i SAG-AFTRA walczą w Kalifornii o zasiłki dla strajkujących aktorów i scenarzystów

(MAC, 11.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.