Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Granty Google uzależniają wydawców od Big Techów. Brak długofalowych rozwiązań

W latach 2019-2021 roku Google dofinansował 43 projekty w 18 krajach Afryki i Biskiego Wschodu (fot. Paweł Czerwiński/Unsplash)

Granty przyznawane w ramach Google News Initiative uzależniają wydawców od Big Techów i nie dają im długofalowych rozwiązań – to wniosek płynący z badania opublikowanego w czasopiśmie „Media and Communication”. Analizę przeprowadzono na podstawie rozmów z grantobiorcami z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Analiza piątki naukowców sporządzona została na podstawie wywiadów z 13 zwycięzcami konkursu Google News Initiative w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Od 2019 do 2021 roku przyznano granty na 43 projekty w 18 krajach z tych regionów. Około 42 proc. dotyczyło opracowania modelu biznesowego, 30 proc. koncentrowało się na innowacjach technologicznych, a 28 proc. na dotarciu do nowej grupy odbiorców.

Wydawców przerastały niektóre wymogi

Jak wynika z badania, grantobiorcy Google News Initiative w dużym stopniu polegali na infrastrukturze technologicznej i finansowej Google’a. Nie mogli liczyć na wsparcie tej firmy we wdrażaniu własnych technologicznych rozwiązań, niektórzy twierdzą, że byli ograniczeni do kontaktowania się wyłącznie z firmami realizującymi usługi dla Google'a.

Czytaj też: Meta próbuje wstrzymać naliczanie grzywny za naruszanie prywatności Norwegów

Wydawcy skarżyli się, że przerastały ich niektóre wymogi. Jedna z cyfrowych redakcji newsowych w Libanie na samą rekrutację specjalisty od AI poświęciła ponad połowę czasu przeznaczonego na realizację grantu. Musiała to być osoba, której językiem ojczystym jest angielski, a jednocześnie mówiąca po arabsku i znająca realia rynku medialnego. "Jeśli taka osoba w ogóle istnieje, to zapewne ma już pracę i nie stać nas na jej zatrudnienie" – skarżył się jeden z ankietowanych.

„Wydawcy mogą jedynie dostosować się do wymogów i warunków stawianych przez gigantów technologicznych. A to tylko pomaga utrzymać asymetrię między wielkimi platformami Big Tech a wydawcami” – napisano w raporcie.

Podobnego zdania jest Paweł Nowacki, niezależny konsultant dla wydawców i e-commerce. – Uderzające w tym raporcie jest to, że firmy Big Tech nagradzają najczęściej wnioski, które przewidują wykorzystanie rozwiązań technologicznych grantodawcy – np. Google’a czy Facebooka, a to prowadzi do jeszcze większego uzależnienia od nich. Konkretne rozwiązanie technologiczne zmusza wydawców niejako do sięgania po konkretne modele biznesowe – zaznacza Nowacki. Zauważa, że wydawcy finalnie dostosowują wnioski do oczekiwań grantodawcy.

Granty UE z większą transparentnością

– Pozyskanie środków od firmy Big Tech nie jest trudne, znacznie trudniejsze jest takie ich wykorzystanie, aby umożliwiły nie tylko wprowadzenie określonej funkcjonalności lub rozwiązania, ale wpłynęły na długofalowy rozwój biznesu wydawcy – dodaje Nowacki. Z jego obserwacji wynika, że problem dotyczy także naszej części świata. Niektóre dofinansowane na polskim rynku projekty zamierały niedługo po tym, jak tylko wyczerpał się grant.

Czytaj też: Rozmowa Donalda Trumpa z Tuckerem Carlsonem na X miała ponad 74 mln wyświetleń

Niepokojące w raporcie według eksperta jest też to, że część funduszy przyznawana była nawet wydawcom, których działalność stoi w sprzeczności z tym, co publicznie deklaruje Google. – Np. w raporcie mowa jest o wspieraniu tureckich serwisów, które są mocno związane z władzą i mają mało wspólnego z demokracją – zaznacza Nowacki.

Jego zdaniem granty przyznawane np. z funduszy Unii Europejskiej rządzą się większą transparentnością niż te od Big Techów, wnioski konkursowe rozpatruje jury, a uczestnicy mogą skonsultować się z organizatorami już na etapie składania wniosków. Nie ma też wymogu, by do realizacji grantu wykorzystać konkretne rozwiązanie technologiczne. 

Badanie "Google News Initiative’s Influence on Technological Media Innovation in
Africa and the Middle East" opublikowane w "Media and Communication" zostało przeprowadzone przez piątkę naukowców z University of Amsterdam, Federal University of São Paulo, University of Botswana, Nile University of Nigeria i University of Toulouse.

Czytaj też: Meta w przyszłym tygodniu uruchomi webową wersję aplikacji Threads

(MZD, 26.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.