Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie śmierci Igora Stachowiaka w komisariacie

Sprawę śmierci Igora Stachowiaka nagłośnił w swoim reportażu Wojciech Bojanowski (screen: Superwizjer TVN 24, tvn24.pl)

Sąd Najwyższy odrzucił wszystkie kasacje w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. O policjantach, którzy znęcali się nad mężczyzną i doprowadzili go do śmierci pierwszy poinformował "Superwizjer TVN", a reportaż "Śmierć w komisariacie" Wojciecha Bojanowskiego został nagrodzony Grand Press 2017 i Nagrodą Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego z wnioskiem o uniewinnienie wnieśli trzej policjanci skazani za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad 25-letnim Igorem Stachowiakiem. Mężczyzna został zatrzymany omyłkowo we Wrocławiu o świcie 15 maja 2016 roku. Zabrany na komisariat Wrocław Stare Miasto był duszony i wielokrotnie rażony paralizatorem. W wyniku działań policjantów zmarł.

Wszyscy policjanci odbyli kary

Wniosek kasacyjny złożył też Rzecznik Praw Obywatelskich, wnioskując o ponowny proces, bo w jego ocenie sądy źle oceniły przyczynę śmierci 25-latka z Wrocławia.

Czytaj też: Większość w KRRiT nadal nie chce zająć się sprawą przedłużenia koncesji TVN

Sąd Najwyższy w składzie Michał Laskowski, Zbigniew Puszkarski i Włodzimierz Wróbel uznał kasację we wszystkich przypadkach za "oczywiście bezzasadną".

Policjanci Paweł P., Paweł G. i Adam W. zostali skazani na dwa lata więzienia, ale nie za spowodowanie śmierci Stachowiaka, a za przekroczenie uprawnień oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad nim. Wyższą karę, 2,5 roku więzienia otrzymał Łukasz R., który trzykrotnie raził obezwładnionego i zakutego w kajdanki Igora Stachowiaka paralizatorem w policyjnej toalecie. Wszyscy już odbyli kary.

Sprawę śmierci Igora Stachowiaka nagłośnił Wojciech Bojanowski w reportażu "Śmierć w komisariacie", w którym opublikował m.in. zapisy policyjnych rozmów i nagrania z kamery zainstalowanej w policyjnym paralizatorze. Za swój reportaż został nagrodzony statuetką Grand Press 2017 w kategorii materiałów śledczych. W tym samym roku otrzymał też Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Czytaj też: Orlen namawia do prenumeraty swoich dzienników i nazywa je lokalnymi. Lokalni wydawcy oburzeni

(PAR, 25.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.