Wydawnictwo Gannett pozwane za dyskryminowanie białych pracowników
Gannett to największy amerykański wydawca gazet (screen: YouTube/Gannett)
Pięcioro pracowników wydawnictwa Gannett złożyło pozew zbiorowy, twierdząc, że byli dyskryminowani, ponieważ nie należeli do mniejszości rasowych. W Stanach Zjednoczonych to tzw. odwrócona dyskryminacja.
Powodami są: Steven Bradley, Stephen Crane, Noah Hiles, Barbara Augsdorfer i Logan Barry. Tylko pierwszy ma długi staż pracy w koncernie Gannett.
Czytaj też: Axel Springer poszedł na ugodę z byłym naczelnym "Bilda". Ale to nie koniec
Bradley jest byłym dziennikarzem sportowym i redaktorem, przez 21 lat pracował w "Democrat & Chronicle" w Nowym Jorku. W kwietniu br. złożył pozew do Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork dla hrabstwa Monroe, twierdząc, że został zwolniony ze względu na rasę. Redaktor naczelny miał zwolnić jego, a nie innego pracownika – Marka Liu, ponieważ Liu jest Azjatą, a Bradley jest biały.
W pozwie kwestionowana jest polityka różnorodności Gannett – "firma zatrudnia i promuje określony odsetek osób na podstawie ich koloru skóry i bez względu na kwalifikacje". Powodowie domagają się zwrotu utraconych zarobków oraz odszkodowania.
Gannett jest największym amerykańskim wydawcą gazet – wydaje m.in. "USA Today" i wiele tytułów lokalnych ("Detroit Free Press", "The Indianapolis Star", "The Cincinnati Enquirer", "The Columbus Dispatch").
Czytaj też: Peter Wilby skazany na dwa lata w zawieszeniu za robienie dzieciom zdjęć o charakterze seksualnym
(MAC, 23.08.2023)