Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut osadzony na pół roku w celi karnej

Andrzej Poczobut odsiaduje wyrok ośmiu lat kolonii karnej (screen: Facebook/BAŻ)

Mimo złego stanu zdrowia Andrzej Poczobut, który odsiaduje wyrok ośmiu lat kolonii karnej, został dodatkowo skazany na półroczny pobyt w celi karnej. Jak tłumaczył w liście do żony, karę otrzymał za odmowę wykonania pracy, której nie mógł wykonać. W sobotę Towarzystwo Jana Karskiego poinformowało o uhonorowaniu Andrzeja Poczobuta medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego.

O dodatkowej karze dla Poczobuta poinformowała na Facebooku jego żona Oksana. "Przez najbliższe 6 miesięcy (prawie całą jesień i zimę) Andrzej Poczobut będzie przebywał w PKT (pokój typu cela)" - napisała w czwartek Oksana Poczobut. Dodała, że nie otrzymała pierwszego listu, w którym mąż opisał, jak trafił do celi karnej "za odmowę pracy, której nie dało się wykonać, otrzymał wyrok PKT w wysokości 6 miesięcy".

Zanim trafił do celi, został przebadany przez więziennego felczera. Ten odmówił podpisania zgody na osadzenie więźnia w celi ze względu na jego zły stan zdrowia. W momencie badania u Poczobuta stwierdził niewydolność serca, a jego ciśnienie podskoczyło do wartości 190/140. "Następnego dnia przyszedł bardziej doświadczony lekarz - lekarz terapeuta i podpisał zgodę, wysyłając go do PKT" - napisała Oksana Poczobut. Na zgodzie lekarza nie znalazły się tym razem wyniki badania ciśnienia.
Pobyt w celi oznacza nie tylko całkowite odosobnienie i zakaz spacerów. W celach karnych nie wolno też czytać gazet, opierać się o pobielone wapnem ściany - za ubrudzenie ubrania grozi kolejna kara, więźniowie nie dostają też koców, prześcieradeł i poduszek. Poczobut, który już wcześniej odsiedział 30 dni w karcerze, pisał do żony, że w nocy było mu zimno, przez co nie mógł spać.

W sobotę Towarzystwo Jana Karskiego poinformowało o uhonorowaniu Andrzeja Poczobuta medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego. "Tak jak legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego cierpiał hitlerowskie więzienie i tortury, tak Andrzej Poczobut doznaje podobnej próby fizycznego hartu, niezłomności charakteru i wytrwałości w duchu nadziei” – poinformowano w uzasadnieniu.

W jego dalszej części czytamy: „Tak jak Karski uwolniony z więzienia przez swoich towarzyszy broni powrócił do walki o Polskę, tak Poczobut uwolniony przez siły międzynarodowej solidarności powróci do walki o Białoruś i jej miejsce w rodzinie wolnych, samodzielnie o sobie stanowiących społeczeństw i narodów. Niech duch Jana Karskiego, Drogi Andrzeju, będzie z Tobą, pomagając w wytrwaniu! Żaden zbrodniczy reżim nie jest wieczny choć zwykle jego »führerzy« do końca starają się w to nie wierzyć".

Andrzej Poczobut jest dziennikarzem, współpracował m.in. z TV Biełsat i "Gazetą Wyborczą". Dwukrotnie, w 2011 i 2021 roku został nagrodzony tytułem Dziennikarza Roku Grand Press. Jest też członkiem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi (ZPB). W swoich publikacjach pisał o problemach polskiej mniejszości na Białorusi, o nadużyciach reżimu Łukaszenki czy o polskim podziemiu antysowieckim na Białorusi. Został zatrzymany 25 marca 2021 roku w Grodnie i od tamtego czasu przebywał w więzieniu. Grodzieński sąd skazał Poczobuta 8 lutego na osiem lat kolonii karnej za "podżeganie do nienawiści" i "propagowanie faszyzmu". Sąd apelacyjny 26 maja utrzymał wyrok w mocy.

(PAR, JF, 21.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.