Zmarł Michael Parkinson. Dla BBC i ITV przeprowadził ponad 2 tys. wywiadów z celebrytami
Michael Parkinson był uważany za prekursora brytyjskich programów typu talk show (screen: YouTube/10 News First)
Michael Parkinson, najbardziej ceniony prowadzący programy talk show w Wielkiej Brytanii, zmarł w wieku 88 lat. Program nazwany po prostu "Parkinson", w którym przeprowadzał wywiady z celebrytami prowadził w latach 1971-2007. Było ich w sumie ponad 2 tysiące.
Parkinson, funkcjonując w przestrzeni publicznej jako "Parky", rozmawiał m.in. z takimi postaciami, jak Muhammad Ali, Elton John, John Lennon, Beckhamowie, Shirley MacLaine, Michael Caine czy Madonna.
"Michael był królem talk show. Zdefiniował ten format dla wszystkich prezenterów i programów, które nastąpiły później" – stwierdził dyrektor generalny BBC Tim Davie. "Przeprowadzał wywiady z największymi gwiazdami XX wieku i robił to w sposób, który oczarował publiczność. Michael był nie tylko genialny w zadawaniu pytań, ale był także wspaniałym słuchaczem" – określił szef państwowego brytyjskiego nadawcy.
Parkinson, urodzony 28 marca 1935 roku w Yorkshire w północnej Anglii, syn górnika, opuścił szkołę w wieku 16 lat z marzeniami o zostaniu zawodowym krykiecistą, ale po okresie służby wojskowej, zaczął pracować jako dziennikarz lokalnej gazety. Potem pracował w oddziale "The Guardian" w Manchesterze, a następnie przeniósł się do redakcji "Daily Mail" w Londynie.
Po pobycie w armii, w tym służbie w Egipcie podczas kryzysu sueskiego jako oficer łącznikowy z prasą, pod koniec lat 60. trafił do telewizji Granada. W roku 1971 ówcześni szefowie BBC zaryzykowali, dając mu własny talk show w porze największej oglądalności. Program został zawieszony w roku 1982 i wznowiony dopiero w 1998 (ale Parkinson nadal pracował dla BBC). W 2007 przeniósł się ze swoim formatem do ITV.
Był też gospodarzem wielu programów radiowych BBC, w tym Desert Island Discs w Radio 4 przez sezon w 1986 r., Parkinson on Sport w Radio Five Live w latach 1994-1996 oraz porannego program Parkinson's Sunday Supplement w Radio 2 w latach 1996-2007.
W 2013 roku ujawnił, że jest leczony radioterapią z powodu raka prostaty. Ale dwa lata później ogłosił, że jest wyleczony.
W roku 2008 otrzymał tytuł szlachecki. Mimo że w jego karierze nie brakowało trudnych momentów, do których zalicza się wywiady z aktorkami Helen Mirren i Meg Ryan. W przypadku Mirren został oskarżony o seksizm, kiedy zapytał, czy "atrybuty fizyczne" utrudniały jej karierę. Z Ryan rozmowa była na tyle ostra, że aktorka zażądała, by program natychmiast się skończył.
W hołdzie udostępnionym w mediach społecznościowych aktor Michael Caine (sam obecnie 90-letni) napisał, że "nie mógł się doczekać wywiadu z nim", dodając: "Michael Parkinson był niezastąpiony, był czarujący, zawsze chciał dobrze się pośmiać. Wydobywał to, co najlepsze z każdego, kogo spotkał".
Piosenkarz Elton John udostępnił zdjęcie z Parkinsonem na Desert Island Discs, podpisując je: "Michael Parkinson był telewizyjną legendą, jednym z największych. Uwielbiałem jego towarzystwo i niesamowitą wiedzę na temat krykieta i Barnsley Football Club. Prawdziwa ikona, która wydobywała z gości to, co najlepsze".
Michael Parkinson z tą samą żoną przeżył 60 lat, miał trójkę dzieci.
(MAC, 18.08.2023)