Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

USA odrzucają prośby Australii o rezygnację z ekstradycji Juliana Assange'a

Julian Assange od ponad czterech lat w londyńskim więzieniu czeka na ostateczną decyzję, czy zostanie poddany ekstradycji (fot. Wikimedia Commons/Cancilleria de Ecuador)

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odrzucił wezwania rządu australijskiego do zaprzestania starań o ekstradycję Juliana Assange'a, twierdząc, że założyciel WikiLeaks "naraził na szwank nasze bezpieczeństwo narodowe".

Po rozmowach na wysokim szczeblu w Brisbane, które w dużej mierze dotyczyły współpracy wojskowej, Blinken potwierdził, że rząd Australii wielokrotnie poruszał tę sprawę z USA. Powiedział, że rozumie "obawy i poglądy Australijczyków".

Dodał jednak, że "bardzo ważne jest, aby nasi przyjaciele tutaj" w Australii zrozumieli obawy USA co do "domniemanej roli Assange'a w jednym z największych naruszeń tajnych informacji w historii naszego kraju".

Czytaj też: CNN nie będzie walczyć w sądzie z Trumpem. Pozew o 475 mln dol. odrzucony

Assange, obywatel Australii, od kwietnia 2019 roku przebywa w londyńskim więzieniu Bellmarsh. Próbuje nie dopuścić do zrealizowania starań Amerykanów o ekstradycję i postawieniu mu zarzutów w Stanach Zjednoczonych w związku z publikacją setek tysięcy dokumentów dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku, a także depesz dyplomatycznych.

Brat Assange'a, Gabriel Shipton, powiedział, że teraz do australijskiego premiera Anthony'ego Albanese należy "przedstawienie poglądów Australijczyków samemu prezydentowi" podczas zbliżającej się wizyty w USA.

Julian Assange ma 17 zarzutów o szpiegostwo przeciwko USA i jeden zarzut o niewłaściwe użycie komputera w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks tysięcy dokumentów wojskowych i dyplomatycznych. Grozi mu nawet 175 lat więzienia, choć według analityków skończyłoby się na kilku latach pozbawienia wolności.

Czytaj też: Meta idzie na współpracę z rządem Malezji i uniknie kłopotów z prawem

(MAC, 01.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.