Warner Bros Discovery: Chris Licht ustąpił z funkcji prezesa CNN. "Włożył w tę pracę całe serce"
Chris Licht na czele CNN wytrzymał niewiele ponad rok. Jego poprzednik Jeff Zucker był prezesem przez dziewięć lat (fot. Wikimedia Commons/Arforv)
Warner Bros. Discovery ogłosił w środę, że Chris Licht, prezes i dyrektor generalny CNN Worldwide, ustąpił ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym.
Ponieważ koncern aktywnie poszukuje następcy, powołano tymczasowy zespół kierowniczy składający się z doświadczonych osób z zarządu telewizji, takich jak: Amy Entelis, wiceprezeska ds. rozwoju talentów i treści, Virginia Moseley, wiceprezeska ds. redakcji, i Eric Sherling, wiceprezes ds. programów w USA, a także David Leavy, dyrektor operacyjny, który dołączył do firmy w ubiegłym tygodniu.
Zaraz po jego przyjściu pojawiły się spekulacje, że Licht może niedługo stracić stanowisko, właśnie na rzecz Leavy'ego.
"Mam wielki szacunek dla Chrisa, zarówno prywatnie, jak i zawodowo" - powiedział David Zaslav, prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Discovery. "Kierowanie CNN nigdy nie było łatwe. Zwłaszcza w czasach ogromnych zakłóceń i transformacji, a on włożył w tę pracę całe serce i duszę. Szukamy nowego lidera, mamy absolutne zaufanie do zespołu, który mamy na miejscu. Będziemy nadal walczyć o CNN i jego światowej klasy dziennikarstwo”.
Chris Licht objął stanowisko w maju 2022 roku, zastępując wieloletniego szefa Jeffa Zuckera, po długiej karierze w telewizji, ostatnio na stanowisku wiceprezesa ds. programów specjalnych w CBS oraz producenta wykonawczego i showrunnera programu „The Late Show with Stephen Colbert”. Wcześniej był wiceprezesem programowym CBS News i producentem wykonawczym porannego programu informacyjnego "CBS This Morning", który pomógł uruchomić w 2012 roku. Przed CBS był współtwórcą i producentem wykonawczym popularnego porannego programu informacyjnego MSNBC - "Morning Joe".
Dwa dni wcześniej Licht przepraszał publicznie współpracowników za poświęcony mu artykuł w "The Atlantic". Wcześniej został poddany miażdżącej krytyce za zorganizowanie telewizyjnego spotkania na żywo z Donaldem Trumpem, podczas którego były prezydent wygłosił wiele kontrowersyjnych, uważanych za kłamliwe stwierdzeń.
W czasie swojej kadencji Licht musiał pokonać kilka kryzysów. Jako szczególnie nieudaną określa się próbę przebudowy porannych programów CNN czy aferę związaną z nieobyczajnym zachowaniem jednego z głównych prezenterów stacji - Chrisa Lemona, zakończonej jego zwolnieniem. Na początku kadencji Licht zamknął serwis streamingowy CNN+, zanim ten na dobre zaczął działać.
Jak podała firma Nielsen, oglądalność CNN w najbardziej miarodajnych, wieczornych porach, wyniosła w maju średnio 494 tys. To mniej niż połowa tego, co dostaje sieć informacyjna MSNBC i spadek od kwietnia o 16 proc.
(MAC, 07.06.2023)