Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 31, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KIM nie przedłużył umowy z firmą Alternatywa Polska odpowiadającą za badanie słuchalności

- Umowa przewidywała możliwości jej przedłużenia, natomiast kierujący instytutem przewodniczący Maciej Świrski (na zdjęciu - przyp. red.) nie wyraził takiego zainteresowania - mówi Dariusz Działak (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Firma Alternatywa Polska nie odpowiada już za badanie słuchalności radia dla Krajowego Instytutu Mediów - dowiedział się "Presserwis".  Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, kierujący KIM, nie zdecydował się na przedłużenie z nią współpracy. Jej wybór był krytykowany przez branżę, a jej prace kosztowały 23 mln zł. Ale Instytut z badania słuchalności nie zamierza rezygnować - chce je prowadzić sam.

KIM do realizacji badania słuchalności radia wybrał szerzej nieznaną firmę Alternatywę Polska, ale nie w przetargu, lecz w postępowaniu z wolnej ręki. 16-miesięczna umowa, opiewająca na ponad 23 mln zł, została zawarta 28 stycznia 2022 i obowiązywała do 28 maja 2023 roku.

- Umowa wygasła - potwierdza "Presserwisowi" Dariusz Działak, prezes Alternatywy Polska. - Umowa przewidywała możliwości jej przedłużenia, natomiast kierujący instytutem przewodniczący Maciej Świrski nie wyraził takiego zainteresowania. Instytut przejął na siebie dalsze prowadzenie badań - mówi Działak.

Z naszych informacji wynika, że KIM zbudował własne studio CATI, w którym prowadzone mają być wywiady z respondentami.

Alternatywa Polska realizację badania - w formie wywiadów telefonicznych (metodą day after recall, tak jak w Radio Track) - rozpoczęła już dzień po podpisaniu umowy z KIM, czyli 29 stycznia 2022 roku. Pierwsze wyniki przedstawiono na początku kwietnia 2022 roku. Nadawcy komercyjni zrzeszeni w Komitecie Badań Radiowych podkreślali, że dla nich standardem rynkowym badań słuchalności jest Radio Track, realizowany na ich zlecenie przez Kantar.

Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku zarzuciła KIM, który nie wybrał Alternatywy Polska w drodze przetargu, że "naruszył zasady konkurencyjności, przejrzystości i proporcjonalności, organizując postępowanie" z zamiarem działania na korzyść jednego wykonawcy. OFBOR wystąpił o wszczęcie kontroli doraźnej do Urzędu Zamówień Publicznych. UZP w sierpniu 2022 roku poinformował organizację o "dalszym prowadzeniu kontroli doraźnej" w związku "z uzasadnionym przypuszczeniem, że doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, które mogło mieć wpływ na wynik postępowania".

Procedura udzielenia zamówienia publicznego przez Krajowy Instytut Mediów firmie Alternatywa Polska odbyła się z naruszeniem przepisów prawa - uznał Urząd Zamówień Publicznych.

Jak tłumaczył w 2022 roku Krajowy Instytut Mediów, firma Alternatywa Polska została wybrana w uproszczonym trybie, bo jak najszybszego zaprezentowania wyników słuchalności żądały Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne, które jako MOC Radio zwróciły się w tej sprawie do KRRiT. Publiczne radio zrezygnowało z zakupu badania Radio Track.

Działalność KIM negatywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli, która na początku stycznia 2023 roku złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia przez KIM zamówienia publicznego spółce Alternatywa Polska.

W styczniu 2023 roku dyrektorem KIM przestał być Mirosław Kalinowski, który oficjalnie sam złożył rezygnację ze stanowiska. Obecnie p.o. dyrektorem jest przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. 

(KOZ, 31.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.