Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amerykańskie telewizje zawieszają wypłaty i umowy ze strajkującymi scenarzystami

Strajk scenarzystów nie będzie odczuwalny od razu, bo większość scenariuszy jest gotowa (screen: YouTube/Yahoo Finance)

Warner Bros. Television, Universal Studio Group, CBS Studios, Disney Television Studio's 20th Television i ABC Signature wysłały powiadomienia do strajkujących scenarzystów, informując, że ich umowy, a w związku z tym i wypłaty są zawieszone. Sony Pictures Television przekazuje takie wiadomości w wybranych przypadkach.

Netflix i inne serwisy streamingowe na razie tego nie zrobiły. Wraz z innymi firmami streamingowymi rozważa jednak taki scenariusz. 

Zawieszenie ogólnych umów następuje po tym, gdy główne studia telewizyjne w zeszłym tygodniu informowały scenarzystów, że oczekuje się, iż będą nadal świadczyć usługi produkcyjne podczas strajku organizowanego przez Amerykańską Gildię Scenarzystów (WGA – Writers Guild of America).

Czytaj też: Hollywoodzcy scenarzyści rozpoczęli strajk. Telewizja w USA ma kłopoty

Wytwórnie w listach powiadamiają showrunnerów, że wynagrodzenie, które otrzymują w ramach umów terminowych, zostało zawieszone ze skutkiem od 2 maja.

Według informacji portalu Deadline firmy takie jak Disney czy Warner Bros. TV są wśród kontynuujących płatności dla producentów tworzących seriale. To samo źródło podaje też, że Sony TV oferuje scenarzystom/producentom tygodniowe stawki między 5 a 10 tys. dol. za świadczenie usług.

Zawieszanie umów jest uważane za standardową praktykę podczas strajku. Powołując się na klauzulę tzw. siły wyższej, główne studia wycięły dziesiątki ogólnych i innych umów produkcyjnych w styczniu 2008 roku, mniej więcej dwa miesiące po poprzednim wielkim strajku.

Scenarzyści oprócz podniesienia zarobków domagają się m.in. określenia liczby pracujących przy danym projekcie, minimalnego okresu zatrudnienia i uregulowania kwestii związanych ze sztuczną inteligencją.

Czytaj też: Trzy Pulitzery dla "The Washington Post". Najważniejszy dla AP. Wygrał Małoletka

(MAC, 09.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.