Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wobec ataków na TVN wizyta Davida Zaslava w Polsce to ważny gest wsparcia

David Zaslav stanął na czele koncernu Warner Bros. Discovery w kwietniu 2022 roku, po fuzji Warner Media i Discovery (materiały prasowe)

Eksperci komentujący wizytę prezesa Warner Bros. Discovery Davida Zaslava są zgodni: jego spotkanie z pracownikami TVN dało sygnał, że obrona wolności mediów w Polsce jest dla amerykańskiego koncernu ważna.

Jak uważa wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Bartosz T. Wieliński, przyjazd Zaslava do Polski i spotkanie z pracownikami TVN nie miały wyłącznie kurtuazyjnego charakteru. - To nie jest przypadek, że szef amerykańskiego koncernu przyjeżdża w czasie, gdy PiS przygotowuje grunt pod odebranie TVN koncesji, na co wskazują działania szefa KRRiT Macieja Świrskiego - ocenia Wieliński. Dodaje, że spotkanie z dziennikarzami TVN można odczytać także jako sygnał dla PiS, iż tym razem nie będzie tak łatwo, jak w przypadku sprzedaży gazet należących do Polska Press.

Wspieranie demokracji

- Moim zdaniem Zaslav pokazuje również, że linia TVN wspierająca demokrację w Polsce powinna być utrzymana - zaznacza Wieliński, dodając, że oburzają go spekulacje TVP Info, jakoby Zaslav chciał sprzedać TVN i że ma to związek z niedawną wizytą premiera Morawieckiego w USA. W tekście opublikowanym 17 kwietnia pt. "Szef TVN przylatuje do Polski. Jakie wyda dyspozycje?” czytamy, że "według pojawiających się w obozie opozycji spekulacji Zaslav chce sprzedaży TVN. Otwartym pozostaje pytanie, czy Zaslav zwróci uwagę na haniebne ataki na św. Jana Pawła II, za którymi stoi TVN” - czytamy w materiale, w którym już w samym leadzie spekulowano, czy wizyta "może mieć związek z niedawną podróżą premiera Mateusza Morawieckiego do USA”.

- Po raz kolejny wybija tutaj narracja, że zaraz rząd weźmie się za niezależne media, a premier Morawiecki załatwił sprzedaż TVN podczas wizyty w Stanach - mówi Wieliński.

Czytaj też: Zoom TV, Nowa TV i Metro, nadając na MUX 8, zwiększyły udział w rynku

Trwa wizyta w Polsce

We wtorek minął drugi dzień wizyty Davida Zaslava w Polsce - w tym dniu wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Wraz z innymi uczestnikami przemaszerował "Drogą Śmierci” z byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz do Auschwitz II Birkenau, gdzie odbyła się główna ceremonia z okazji upamiętnienia ofiar Holokaustu. Towarzyszący mu prezenterzy CNN Dana Bash i Wolf Blitzer realizowali na ten temat materiał na żywo.

Dzień wcześniej David Zaslav spotkał się z wszystkimi pracownikami TVN, a później z dziennikarzami "Faktów" i TVN 24, których zapewnił, że nie zamierza sprzedawać stacji. Wieczorem udzielił wywiadu Anicie Werner w "Faktach po Faktach”. Podczas rozmowy podkreślił, że Polska jest drugim po USA rynkiem, na którym działa grupa Warner Bros. Discovery, oraz że walczy ona mocno o "uczciwość dziennikarską, przedstawiając prawdę, prezentowaną z różnych ujęć i wysłuchując wszystkich stron".

Gest wsparcia

Jak ocenia z kolei Adam Szynol, medioznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, spotkanie Zaslava z pracownikami TVN w tym trudnym dla nich czasie jest ważnym gestem wsparcia: - Zaslav podkreślił, że nie ma zamiaru  sprzedać stacji. To jest bardzo ważny głos w kontekście zamieszania wokół reportażu "Franciszkańska 3”, a wcześniej po przyjęciu lex TVN w 2021 roku. - To były i są trudne chwile dla kierownictwa stacji w Polsce oraz pracowników zatrudnionych w telewizji mocno nielubianej i grillowanej przez obóz rządzący. Podczas wizyty Zaslava pracownicy otrzymali sygnał, że stoi za nimi cała machina, na której można polegać, w razie gdyby doszło do kolejnych starć na linii TVN-PiS - uważa Szynol, dodając, że w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi nie można wykluczyć kolejnych ataków na TVN, również w kontekście trwających postępowań przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Przypomnijmy, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski prowadzi dwa postępowania o ukaranie TVN - za reportaże "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego i "Siła kłamstwa" Piotra Świerczka - które mogą mieć znaczenie w procesie koncesyjnym.

Z informacji "Presserwisu" wynika, że podczas wizyty w naszym kraju Zaslav w czwartek ma spotkać się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Przyjazd prezesa Warner Bros. Discovery i udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim jest dla niego ważny także ze względów prywatnych. To właśnie tam zginęli jego krewni.

David Zaslav stanął na czele koncernu Warner Bros. Discovery w kwietniu 2022 roku, po fuzji Warner Media i Discovery. Wcześniej - od 2007 roku - był prezesem Discovery.

(MZD, 19.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.