Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

21 punktów, które przeanalizuje Świrski przed ukaraniem TVN. Już 3 tysiące skarg

Przewodniczący KRRiT wykorzystuje swoją pozycję, żeby działać przeciwko TVN - taką tezę niedawno sformułował Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, jednoosobowo wszczyna postępowanie w sprawie reportażu TVN24 zatytułowanego "Franciszkańska 3", który opowiada o podejściu Karola Wojtyły do kwestii pedofilii w Kościele. Jak wynika z najnowszych informacji Press.pl, w KRRiT jest już około 3 tys. skarg na ten materiał. Jest to głównie efekt zorganizowanej akcji mediów o. Rydzyka, które nawołują do wysyłania pism do Rady. Świrski będzie rozpatrywał ewentualną winę stacji na podstawie jednego przepisu - art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji.

Jak pisał Press.pl, przewodniczący KRRiT zarówno w sprawie reportażu "Franciszkańska 3", jak i wcześniej w sprawie materiału "Siła kłamstwa" w TVN 24, powołuje się na swoje wyłączne prerogatywy, które dotyczą uruchomienia przez niego postępowania czy zdecydowania o karze - zgodnie z przepisami (art. 10 ustawy  radiofonii i telewizji) może działać w tej sprawie samodzielnie i nie przejmować się opiniami pozostałych członków Rady.

Komunikat KRRiT brzmi: "Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. w związku z reportażem pt. „Franciszkańska 3”, wyemitowanym w programie TVN 24 w dniu 6 marca 2023 roku o godz. 20:35, w cyklu „Czarno na białym”. W ocenie Przewodniczącego KRRiT emisja ww. audycji mogła stanowić naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji."

Artykuł 18, pkt. 1 i 2, na który powołuje się Świrski w sprawie reportażu "Franciszkańska 3", mówi, że:

Audycje lub inne przekazy: 

 1. nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem,
 2. nie mogą propagować działań sprzecznych z polską racją stanu 
 3. oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym,
 4. w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy
 5. nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na płeć
 6. rasę,
 7. kolor skóry,
 8. pochodzenie etniczne lub społeczne,
 9. cechy genetyczne,
 10. język,
 11. religię
 12. lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy,
 13. przynależność państwową, 
 14. przynależność do mniejszości narodowej,
 15. majątek,
 16. urodzenie,
 17. niepełnosprawność,
 18. wiek
 19. orientację seksualną
 20. lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
 21. Audycje powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, przewodniczący Świrski zapewne doszuka się winy TVN w każdym powyższym punkcie. Wydaje się jednak, że ze zdrowym rozsądkiem coś wspólnego może mieć jedynie zarzut na podstawie ostatniego punktu, mówiącego o „szanowaniu przekonań religijnych”. Na ile dziennikarskie badanie historii Kościoła i poczynań Karola Wojtyły oraz odkrywanie prawdy w tych obszarach jest związane z „przekonaniami religijnymi”? Ewentualne wątpliwości pewnie rozstrzygnięte zostaną na niekorzyść stacji.  

Co grozi nadawcy za złamanie zapisów art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji? Jest to 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą naziemną. Jak policzył Press.pl., za zeszły rok TVN zapłacił 1 mln 972 tys. zł. Kara może zatem wynieść 1 mln zł.

Za złamanie art. 18 grozi jednak nie tylko kara pieniężna, ale i odebranie koncesji. Koncesja TVN wygasa w kwietniu 2024 r. Spółka złożyła już wniosek o przedłużenie koncesji na 10 lat, ale KRRiT decyzji jeszcze nie wydała.

Kto zasiada w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i dlaczego decyzje tego gremium są po myśli władzy - tutaj skład rady

(MAT, 01.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.