Dział: PRASA

Dodano: Marzec 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rafał Ziemkiewicz skazany za znieważenie wicenaczelnego "Gazety Wyborczej"

Rafał Ziemkiewicz ma przez 4 miesiące wykonywać prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny (fot. Wikipedia)

Na 4 miesiące prac społecznych skazał Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście Rafała Ziemkiewicza za znieważenie Bartosza Wielińskiego, zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Ziemkiewicz wielokrotnie w mediach społecznościowych nazywał Wielińskiego "volksdeutchem". Wyrok nie jest prawomocny. 

- Ten wyrok nie był konieczny. Wystarczyło, żeby Rafał Ziemkiewicz powiedział "przepraszam" - mówi "Presserwisowi" Bartosz Wieliński i podkreśla, że Ziemkiewicz nie znieważył go w żadnym tekście prasowym, a wyłącznie we wpisach w mediach społecznościowych. - Nie pozwałem publicysty, pozwałem internetowego hejtera - zaznacza Wieliński.

Sprawa zaczęła się w 2018 roku, kiedy "GW" opublikowała wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim. Jego treść była zdecydowanie odmienna od tego, co ukazywało się w mediach sprzyjających władzy. Wtedy Ziemkiewicz pierwszy raz użył określenia "volksdeutsch" pod adresem Wielińskiego na antenie TVP Info. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że taka wypowiedź nie powinna paść i nakazała usunięcie z serwerów fragmentu programu "W tyle wizji", który ją zawierał. Ziemkiewicz przyzwyczaił się jednak do kontrowersyjnego określenia i powtarzał je wielokrotnie na swoim profilu na Twitterze.

Proces z oskarżenia Bartosza Wielińskiego ruszył dopiero pod koniec 2022 roku. Oskarżony Rafał Ziemkiewicz twierdził, że w określeniu "volksdeutsch" nie ma znaczeń pejoratywnych. Sąd uznał jednak, że takie słowo może opisywać zdrajcę czy kolaboranta współpracującego z reżimem nazistowskim, zatem obraża powoda. Sąd uznał również, że słowo zostało użyte przez pozwanego celowo - żeby znieważyć oskarżyciela.

Rafał Ziemkiewicz czeka na pisemne uzasadnienie wyroku, wtedy podejmie decyzję o ewentualnej apelacji.

(PAR, 24.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.