Temat: film

Dział: KINO

Dodano: Marzec 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wszystko wszędzie naraz" faworytem Oscarów. "IO" Skolimowskiego ma nie dostać statuetki

95. ceremonię wręczenia Oscarów pokaże telewizja ABC. W Polsce Canal+, od godz. 2 w poniedziałek

Branżowy amerykański portal Variety, od miesięcy prowadzący oscarowe rankingi, wytypował ostatecznie faworytów ceremonii wręczenia Oscarów, która w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu odbędzie się w Los Angeles. Według zestawienia, polski "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego obejdzie się bez statuetki.

Variety nie zmieściło polskiej produkcji już w gronie pięciu nominowanych w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego, umieszczając "IO" na szóstej pozycji. Film Skolimowskiego jednak się znalazł, lecz faworytem nie będzie.

Czytaj też: Korwin Piotrowska i Hrapkowicz gospodarzami studia oscarowego Canal+. Bez odkodowanej transmisji

Największe szanse ma niemiecki "Na Zachodzie bez zmian", nominowany w aż dziewięciu kategoriach (według Variety zwycięży w dwóch), wielki triumfator brytyjskich nagród BAFTA. W historii Oscarów film zagraniczny, który oprócz podstawowej kategorii miał też inne nominacje zawsze tutaj wygrywał.

Portal typuje w każdej kategorii tego, kto wygra. Następnie tego, kto wygrać może, kto wygrać powinien i kogo zabrakło, a powinien być nominowany. Według tego rankingu wygra "Na Zachodzie bez zmian", może "Argentina, 1985" (Argentyna), a powinien "Close" (Belgia). Polskiego tytułu niestety sie nie wymienia.

Variety daje cztery szanse na wygrane Netflixowi. Oprócz dwóch statuetek dla niemieckiej superprodukcji wieszczy się nagrody dla animowanego "Pinokia" Guillermo del Toro oraz krótkiego dokumentu "The Elephant Whisperer". W kategorii długi dokument ma zwyciężyć "Navalny" zrealizowany przez CNN i Warner Bros., już za sam tytuł i tematykę.

Czytaj też: Po reportażu TVN 24 o JP II rząd zaprasza ambasadora USA. Myśli, że tak wpłynie na media

Największym triumfatorem 95. ceremonii wręczenia Oscarów ma zostać "Wszystko wszędzie naraz" z pięcioma nagrodami. W tym za film, reżyserię, scenariusz oryginalny, główną rolę kobiecą dla Michelle Yeoh (ważny atut, że byłby to w tej kategorii pierwszy Oscar dla Azjatki, choć inne źródła typują Cate Blanchett za "Tár") oraz dla Key Huy Quana za męską rolę drugoplanową.

Główną rolę męską miałby obsadzić Austin Butler za "Elvisa", a kobiecą drugoplanową Kerry Condon za "Duchy Inisherin". Tu mocną kontrkandydatką jest Angela Bassett za "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu".

Czytaj też: Sąd w Szczecinie zapewnia, że nie ujawnił Duklanowskiemu danych ofiar pedofila

(MAC, 10.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.