Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Krzysztof Luft nie zgadza się z zakończeniem przez KRRiT postępowania w sprawie jego skargi na Radio Szczecin i TVP Info

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował media o zakończeniu postępowania skargowego zainicjowanego przez Krzysztofa Lufta (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Członek rady programowej TVP Krzysztof Luft w piśmie do przewodniczącego KRRiT podtrzymał swoją skargę na Radio Szczecin i TVP Info. Nie zgodził się też z ogłoszonym przez szefa Krajowej Rady Macieja Świrskiego zakończeniem postępowania skargowego w tej sprawie.

Krzysztof Luft w skardze z 5 stycznia stwierdził, że działanie TVP Info i Radia Szczecin jest sprzeczne m.in. z art. 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym "programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się̨ odpowiedzialnością̨ za słowo". Chodziło o opublikowane 29 grudnia na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info oraz powielane w programach Radia Szczecin i TVP Info treści, które pozwalały na zidentyfikowanie danych ofiar pedofilia.

Czytaj też: "Wiadomości" TVP zaatakowały TVN za reportaż o polskim papieżu, a następnie opozycję

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w poniedziałek poinformował "Presserwis", że postępowanie skargowe Krzysztofa Lufta skończyło się w momencie, kiedy on sam jako szef Rady wszczął postępowanie z urzędu.

W wysłanym 7 marca do przewodniczącego KRRiT piśmie Krzysztof Luft stwierdził, że przekazana mediom przez przewodniczącego Rady informacja o zakończeniu postępowania jest zupełnie niezrozumiała. Luft nie otrzymał bowiem z KRRiT formalnej informacji w tej sprawie. Z kolei jeszcze 11 stycznia dostał z Krajowej Rady pismo, w którym poinformowano go o wystąpieniu do prezesa Radia Szczecin o przekazanie materiałów "niezbędnych do zajęcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stanowiska wobec przedstawionych zarzutów". "Informację dotyczącą dalszych działań KRRiT w tej sprawie przekażemy Panu w odrębnej korespondencji" - zapowiedziała wtedy KRRiT.

"Z formalnego punktu widzenia, wszczęcie postępowania »z urzędu« nie wstrzymuje postępowania skargowego prowadzonego na wniosek odbiorców mediów. Oczywiście jeśli te postępowania dotyczą tej samej sprawy (jak rozumiem tak jest w tym przypadku), to merytorycznie oba postępowania realizowane mogą być przez te same działania. Ale postępowanie skargowe może się zakończyć dopiero wtedy, kiedy zostanie podjęta jakaś decyzja - oddalająca skargę lub w wypadku potwierdzenia przedstawionych zarzutów decyzja o podjęciu takich czy innych działań wobec nadawcy. I o zajęciu takiego czy innego stanowiska skarżący jest powiadamiany" - stwierdził.

Krzysztof Luft w piśmie do przewodniczącego KRRiT podkreślił, że podtrzymuje swoją skargę z 5 stycznia 2023 i oczekuje od Krajowej Rady informacji o zajętym przez nią lub jej przewodniczącego stanowisku wobec przedstawionych przez niego zarzutów.

Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny rozgłośni. W piątek poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar - 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks - nie żyje.

(MNIE, 08.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.