Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czworo laureatów w konkursie "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej

Nagroda "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej jest przyznawana od 2013 roku (screen: Newsweek)

W tegorocznej edycji konkursu "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej przyznano cztery główne nagrody.

Dziennikarz "Czarno na białym" TVN 24 Piotr Świerczek otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy medialny materiał dziennikarski za reportaż "Siła kłamstwa".

W kategorii Najlepszy prasowy materiał dziennikarski zwyciężyła Dorota Borodaj z OKO.press – za materiał "Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika".

Czytaj też: Bianka Zalewska 8 marca dostanie nagrodę International Women of Courage

Anna Bikont zwyciężyła w kategorii Najlepsza książka za "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" – reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie.

W kategorii Wyróżniająca się postawa obywatelska i działalność w życiu publicznym zwyciężczynią została dr Hanna Machińska, obrończyni praw człowieka, która od 2017 roku pełniła funkcję zastępczyni RPO. Zajmowała się głównie prawami osób pozbawionych wolności.

W tym roku w kapitule konkursu obok Leszka Sankowskiego, jedynego dysponenta praw autorskich do spuścizny po Teresie Torańskiej, prof. Leszka Balcerowicza, ekonomisty, byłego prezesa NBP i ministra finansów, Michała Broniatowskiego, publicysty Onetu, szefa polskiego oddziału serwisu Politico, Krystyny Kofty, pisarki, Jerzego Koźmińskiego, byłego ambasadora Polski w USA, szefa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Tomasza Sekielskiego, redaktora naczelnego "Newsweeka" i Marii Zmarz-Koczanowicz, reżyserki i scenarzystki, zasiadły także: Anna Alboth, dziennikarka, blogerka, działaczka społeczna, Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber, Ewa Ewart, dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, oraz Justyna Kopińska, dziennikarka, reportażystka, socjolożka.

Konkurs to wspólna inicjatywa redakcji tygodnika „Newsweek Polska” oraz powołanej w 2013 roku Fundacji im. Teresy Torańskiej. Teresa Torańska była wybitną dziennikarką, autorką m.in. bestsellera „Oni” oraz wielu unikatowych wywiadów. Zmarła w 2013 roku.

Czytaj też: Krytyka lex pilot w czasie wysłuchania publicznego. "PiS strzela sobie w stopę"

(AMS, 07.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.