Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł John Motson, komentator BBC i głos serii FIFA

John Motson z BBC był związany przez pół wieku, ostatni mecz skomentował w 2018 roku (fot. Wikimedia Commons/gordonflood)

W wieku 77 lat zmarł John Motson, brytyjski komentator sportowy, przez niemal całą karierę związany z BBC. Jego charakterystyczny głos doskonale znają fani gier z serii FIFA.

Karierę komentatora rozpoczynał w 1968 roku od radia BBC. Kilka lat później trafił do telewizji. Przez pół wieku (ostatni mecz piłkarski relacjonował w 2018 roku) skomentował po 10 turniejów o mistrzostwo świata i Europy, a także 29 finałów Pucharu Anglii. Już na emeryturze rozpoczął współpracę z Talksport.

Czytaj też: Netflix pracuje nad serialem o LaLiga, z udziałem m.in. Roberta Lewandowskiego

Motson w Wielkiej Brytanii cieszył się ogromnym prestiżem. W 2001 roku otrzymał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego – najważniejsze odznaczenie w kraju.

Dziennikarz przez ponad dekadę był komentatorem w serii gier FIFA. Po raz pierwszy jego głos można było usłyszeć już w edycji 96. Najczęściej towarzyszył mu były piłkarz reprezentacji Szkocji Andy Gray.

Jak poinformowała rodzina Motsona, komentator zmarł spokojnie we śnie. W lipcu obchodziłby 78. urodziny.

Czytaj też: BBC przeprasza JK Rowling za zarzuty transfobii wysunięte w programie radiowym

(MAC, 24.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.