Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC przeprasza JK Rowling za zarzuty transfobii wysunięte w programie radiowym

JK Rowling od dawna musiała mierzyć się z zarzutami, ale dopiero teraz jawnie zarzucono jej poglądy anty-transpłciowe (fot. Wikimedia Commons/Daniel Ogren)

BBC oficjalnie przeprasza JK Rowling, autorkę cyklu powieściowego o Harrym Potterze, za wysunięcie wobec niej zarzutów o transfobię przez osoby występujące w programie radiowym. Koncern przeprasza pisarkę już po raz drugi w tym miesiącu.

Rzecz nie dotyczyła ani książek ani znanych na całym świetle filmów o przygodach małego czarodzieja, a gry wideo Harry Potter Hogwarts Legacy w audycji "Good Morning Scotland" w stacji radiowej BBC Radio Scotland. Występująca tam transpłciowa osoba oświadczyła, że zbojkotowała grę, ponieważ jest ona wykorzystywana do "finansowania ruchu anty-trans".

Carrie Marshall, pisarka i prezenterka prowadząca rozmowę, nie zaburzyła tej narracji mówiąc: "Ma to wymierny wpływ na życie osób transpłciowych i potencjalnie także na nasze bezpieczeństwo. Myślę, że właśnie dlatego tak wielu transseksualistów martwi się tą grą".

BBC poinformowało, że zapoznało się ze skargami widzów na dyskusję, która została wyemitowana 10 lutego. W oświadczeniu stwierdzono, że wymiana zdań nie spełnia standardów redakcyjnych.

"Debata dotyczyła kwestii tożsamości płciowej. Pojawiły się w niej twierdzenia dotyczące poglądów JK Rowling. Przyznajemy, że program nie podważył tych twierdzeń i uznajemy, iż nasi współpracownicy przedstawili swoją opinię jako fakt. To zaniża nasze rygorystyczne standardy redakcyjne. Przepraszamy za to" - wydało oświadczenie BBC.

Korporacja na program o podobnej tematyce otrzymała 200 skarg i przepraszała na początku tego miesiąca. Teraz sytuacja się powtórzyła.

Poglądy Rowling na kwestie transpłciowe od dawna budziły wątpliwości. Pisarka swoje stanowisko przedstawiła w podcaście "The Witch Trials of JK Rowling", którym we wtorek zadebiutowała na Spotify, Apple Podcasts, Google Play, Audible i innych platformach.

"Nigdy nie chciałam nikogo zdenerwować. Jednak nie czułam się niekomfortowo próbami strącenia z piedestału" - mówiła w zwiastunie podcastu.

(MAC, 23.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.