Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piąty multipleks telewizyjny pozostanie nieobsadzony

Wcześniej piąty MUX chciała objąć TVP, ale ostatecznie z tego się wycofała (fot. Pixabay.com)

Nikt nie zgłosił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosku o rezerwację częstotliwości. Piąty multipleks telewizyjny na razie nie zostanie obsadzony. UKE nadal nie podjął decyzji w sprawie ewentualnej migracji do piątego MUX kanałów z obecnego ósmego multipleksu.

Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE, informuje, że do Urzędu dotychczas nie wpłynął wniosek żadnego z podmiotów w sprawie rezerwacji częstotliwości piątego MUX. Wcześniej taki wniosek złożyła TVP, ale ostatecznie go wycofała, bo postanowiła objąć multipleks szósty. Tomaszewski dodaje, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie ma też na razie nic do zakomunikowania w sprawie migracji kanałów z ósmego multipleksu do częstotliwości piątego.

Czytaj też: TVP wyprodukuje międzynarodowy sygnał z wizyty prezydenta Bidena w Polsce

We wrześniu 2022 Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął analizę możliwości przeniesienia ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego, obecnie nieobsadzonego. Analiza toczy się na wniosek poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która o taką zmianę poprosiła UKE już w 2021 roku. KRRiT zwolnione przez MUX 8 częstotliwości chciała przeznaczyć na potrzeby radia cyfrowego DAB+. Wcześniej migracji do MUX 5 domagali się prywatni nadawcy, których kanały są na MUX 8. Narzekali oni bowiem na słaby zasięg tego multipleksu.

Z naszych ustaleń wynika, że na razie cały proces został odłożony. – Obecnie wszystkim pasuje taka sytuacja, bo MUX 8 zyskał zasięg i widownię, pozostając w starym standardzie naziemnym. Nikomu więc na razie nie spieszy się do przeniesienia go do częstotliwości MUX 5, co mogłoby się wiązać też z jego przejściem na nowy standard – mówi nam menedżer jednej z prywatnych stacji telewizyjnych.

MUX 8 nadal emituje sygnał w starym systemie DVB-T, bo nie był objęty tzw. refarmingiem, czyli reorganizacją multipleksów telewizyjnych, która miała miejsce wiosną i na początku lata 2022. Właśnie dzięki refarmingowi pojawiło się wolne pasmo, pozwalające na utworzenie MUX 5 i 6. W starym systemie, do końca 2023, pozostanie też MUX 3 z kanałami TVP, ale to już efekt wniosku szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do prezesa UKE Jacka Oko.

Czytaj też: TVP bada przyczyny awarii w TVP Go i TVP Stream

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media). Ponadto KRRiT rozpisze wkrótce konkursy na trzy miejsca zwolnione przez TVP, która przeniosła się na MUX 6.

(MNIE, 20.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.