Dział: PRASA

Dodano: Luty 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zabójca Krzysztofa Leskiego wyjdzie na wolność po 25 latach

Krzysztof Leski zginął w 2019 roku, miał 60 lat (fot. JanSlupski/Wikipedia)

Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę na wyrok w sprawie zabójstwa dziennikarza Krzysztofa Leskiego. Sprawca spędzi w więzieniu 25 lat.

Do zabójstwa 60-letniego dziennikarza Krzysztofa Leskiego doszło w noc sylwestrową 31 grudnia 2019, w jego mieszkaniu na warszawskiej Woli. Sześć dni później do policjantów patrolujących Rynek Główny w Krakowie podszedł 34-letni Łukasz B. i sam przyznał się do morderstwa. W toku śledztwa B., wcześniej bezrobotny alkoholik, którego Leski przyjął pod swój dach i pomagał mu wychodzić z nałogu, stwierdził, że do zabójstwa namówił go diabeł. B. wcześniej leczył się psychiatrycznie, ale biegli orzekli, że w momencie zabójstwa był świadomy swoich czynów.

W kwietniu 2021 roku wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie Łukasz B. został uznany winnym zamordowania dziennikarza i skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował, że odbędzie karę w systemie terapeutycznym.

Już po uprawomocnieniu wyroku prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę kasacyjną, twierdząc, że kara wymierzona zabójcy jest rażąco łagodna. Wnioskował o dożywocie.

Sąd Najwyższy kasację oddalił 8 lutego. Sędzia Jerzy Grubba w ustnym uzasadnieniu podkreślił, że zabójca sam zgłosił się na policję, kiedy nikt jeszcze nikt o przestępstwie  nie wiedział.

Krzysztof Leski był dziennikarzem od początku lat 80. XX wieku. Najpierw pisał w prasie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem w Agencji Solidarność. W stanie wojennym był internowany. Po 1989 roku publikował w "Gazecie Wyborczej", współpracował też z TVP, gdzie prowadził m.in. "Wiadomości". Był korespondentem "The Daily Telegraph" i BBC. Publikował też m.in. we "Wprost", "Polityce" i "Press".

(PAR, 19.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.