Dział: PRASA

Dodano: Luty 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Śledztwo ws. tekstu w "The Sun" obrażającego Meghan. To może być koniec Clarksona

Jeremy Clarkson zaczepił nielubianą Meghan Markle, ale w taki sposób, że teraz antypatia Brytyjczyków obróciła się przeciwko niemu (screen: YouTube/The Independent

Ipso, brytyjski organ nadzorujący prasę, ma zbadać artykuł Jeremy'ego Clarksona w "The Sun" na temat księżnej Sussex po tym, jak otrzymał ponad 25 100 skarg.

Książę Harry i księżna Meghan w zeszłym miesiącu zarzucili prezenterowi pisanie artykułów "rozpowszechniających retorykę nienawiści, niebezpieczne teorie spiskowe i mizoginię". Clarkson napisał, że "nienawidzi” Meghan i marzył o tym, by paradowała nago po brytyjskich miastach i została publicznie upokorzona na wzór sceny z serialu "Gra o Tron".

Czytaj też: Jeremy Clarkson zapłacił 100 tys. funtów odszkodowania za pobicie

Oprócz Independent Press Standards Organization (Ipso) oznajmił, że przyjął skargi od Fawcett Society i Wilde Foundation, które stwierdziły, że w artykule zostały naruszone postanowienia Kodeksu redaktorów. Artykuł z 16 grudnia 2022 r. został również opublikowany online na stronie internetowej Thesun.co.uk, ale później została usunięta.

Clarkson napisał w artykule, że nienawidzi Meghan na "poziomie komórkowym" i dodał: "W nocy nie mogę spać, gdy tam leżę, zgrzytając zębami i marząc o dniu, w którym będzie paradować nago przez ulice każdego miasta w Wielkiej Brytanii, podczas gdy tłumy skandują Wstyd! i rzucają w nią czym popadnie".

Jeremy Clarkson próbował później przepraszać. I publicznie, i osobiście parę książęcą. Stwierdził, że pisał w pośpiechu i stąd wyniknęło nieporozumienie. Harry i Meghan stwierdzili jednak, że jego e-mail był skierowany wyłącznie do księcia Sussex i że "należy zająć się jego wieloletnim wzorcem pisania artykułów, które rozpowszechniają retorykę nienawiści, niebezpieczne teorie spiskowe i mizoginię".

Dodali w oświadczeniu z zeszłego miesiąca: "O ile wszystkie inne jego utwory nie były również napisane„ w pośpiechu ”, jak twierdzi, jasne jest, że nie jest to odosobniony incydent udostępniony w pośpiechu, ale raczej seria artykułów udostępnionych w nienawidzić."

Książę nazwał artykuł o swojej żonie "przerażającym, bolesnym i okrutnym" podczas wywiadu z Tomem Bradbym z ITV.

Towarzystwo Fawcett to organizacja charytatywna, które prowadzi kampanie na rzecz równości płci i praw kobiet, podczas gdy Fundacja Wilde to platforma stworzona w celu "promowania, edukowania, wzmacniania i leczenia kobiet i dziewcząt, ofiar i osób, które przeżyły wszelkiego rodzaju nadużycia”.

"Seksizm, rasizm i mizoginia nie mają miejsca w naszym społeczeństwie. W Wielkiej Brytanii co trzy dni jedna kobieta jest mordowana przez mężczyznę; kobiety i dziewczęta doświadczają przemocy, nienawiści i nękania ze strony mężczyzn. A poglądy takie jak te prezentowane przez Clarksona odgrywają ogromną rolę w normalizowaniu tego”.

Ipso zapowiedział, że po zakończeniu dochodzenia opublikuje wyniki dochodzenia za pośrednictwem swojej strony internetowej i kanałów w mediach społecznościowych.

"The Sun" zastanawia się nad dalszą współpracą z Clarksonem. Amazon postanowił, że gdy wygaśnie kontrakt już go z im nie odnowi. Na razie niewzruszony pozostaje ITV. Państwowy nadawca komercyjny nie rezygnuje z Clarksona jako prowadzącego brytyjską wersję teleturnieju "Milionerzy". Prezenter, który zasłynął prowadząc przez lata motoryzacyjny program "Top Gear" w 2014 został usunięty z BBC za pobicie jednego z producnetów. 

(MAC, 13.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.