Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Alphabet stracił 100 mld dol. przez błąd swojego chatbota

Sztuczna inteligencja Google'a pomyliła się po pytaniu: "O jakich nowych odkryciach z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba (JWST) mogę powiedzieć mojemu 9-latkowi?" (fot. Unsplash/Kai Wenzel)

Po błędnej prezentacji nowego chatbota akcje spółki Alphabet, właściciela Google'a, spadły o ponad 7 proc. – do kwoty 99,40 dol. za sztukę. Oznacza to utratę wartości firmy o prawie 100 mld dol.

Będący w fazie prób i mający rywalizować z niezwykle popularnym ChatGPT chatbot Bard podczas prezentacji podał niedokładne informacje. Na Twitterze wyświetla się pytanie: "O jakich nowych odkryciach z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba (JWST) mogę powiedzieć mojemu 9-latkowi?" Na to serwis odpowiada, że teleskop "zrobił pierwsze zdjęcia planety poza Układem Słonecznym". Tymczasem NASA donosi, że pierwsze zdjęcie planety poza Drogą Mleczną zostało zrobione przez Bardzo Duży Teleskop w 2004 roku, 19 lat przed teleskopem Webba. Ten błąd miałby wskazywać, że Google obecnie traci w dziedzinie AI do konkurencji.

Czytaj też: Arena Group wykorzystuje sztuczną inteligencję do pisania artykułów m.in. dla "Sports Illustrated"

Mimo że sztuczna inteligencja zawiodła Alphabet, analitycy Bank of America są optymistami co do strategii AI Google. Napisali w notatce do klientów, że Google jest "dobrze przygotowany dzięki wieloletnim inwestycjom w technologię", aby zdobyć znaczną część rynku. Szczególnie, że jego wyszukiwarka ma dużą przewagę dystrybucyjną w porównaniu z Microsoftem i jego Bing, do której zastosowanie ma mieć ChatGPT.

(MAC, 10.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.