Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE opóźnia decyzję o wejściu kolejnych kanałów prywatnych na MUX 8

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV, Metro, Nowa TV i Telewizja WP (fot. Pixabay.com)

Do końca lutego Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył czas na wydanie decyzji w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Z kolei Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umożliwiła nadawcom zainteresowanym udziałem w konkursach na miejsca na MUX 8 wcześniejsze zaprezentowanie kanałów. Chodzi o zastąpienie stacji Telewizji Polskiej kanałami nadawców prywatnych.

Na początku listopada 2022 Emitel, operator ósmego multipleksu, złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej kanałami nadawców prywatnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w konkursach. Dopiero wydanie decyzji przez UKE otworzy drogę do rozpisania takich konkursów. Do połowy stycznia br. na MUX 8 były nadawane TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które jednak zostały przeniesione na zarządzany przez Telewizję Polską MUX 6.

– Do 28 lutego UKE przedłużyło czas na decyzję – przekazała nam Agnieszka Sobucka, menedżerka ds. komunikacji i PR oraz rzeczniczka prasowa firmy Emitel.

Czytaj też: W TVP 3 regionalne serwisy co godzinę, będzie też współpraca z radiową Trójką

Na temat powodów opóźnienia wydania decyzji nie chce wypowiadać się Urząd Komunikacji Elektronicznej. – Wszystko będzie opisane w sentencji decyzji, jak zawsze, i opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej – ucina Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Ani Urząd Komunikacji Elektronicznej, ani Emitel, nie informują, jaki był pierwotny termin wydania decyzji. Wniosek wpłynął jednak do Urzędu 7 listopada. 15 listopada poinformowano o nim na stronach BIP UKE, dając zainteresowanym stronom 30 dni na zajęcie stanowiska. Na początku stycznia UKE informował nas, że postępowanie jest na etapie uzgodnień z przewodniczącym KRRiT, a zgodnie z prawem telekomunikacyjnym szef Rady ma do 30 dni na zajęcie stanowiska.

Jak ustalił "Presserwis", podczas uzgodnień decyzji z KRRiT, Rada zaproponowała kosmetyczną zmianę zapisu w rezerwacji. Dokument musiał więc wrócić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie teraz zostanie formalnie zmieniony. Sama modyfikacja decyzji rezerwacyjnej ma jednak nadal dotyczyć zastąpienia w rezerwacji kanałów TVP stacjami nadawców prywatnych.

Mimo opóźnienia w wydaniu decyzji przez UKE, KRRiT w czwartek podała, że trzy miejsca zwolnione przez TVP na ósmym multipleksie mogą zostać przyznane w postępowaniach konkursowych. Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady, może rozpisać konkursy zarówno na kanały wyspecjalizowane (np. muzyczne, dziecięce itp.), jak i uniwersalne.

Czytaj też: Była dziennikarka PAP Anna Kisicka nieprawomocnie wygrała w sądzie ze swoją dawną redakcją

"Mając na uwadze stanowisko strony rynkowej, Przewodniczący KRRiT zwraca się, do podmiotów zainteresowanych uzyskaniem koncesji na rozpowszechnianie programu w bezpłatnej ofercie operatora multipleksu ósmego, o wskazanie charakteru programu oraz zwięzłe przedstawienie planowanej oferty programowej" – podała KRRiT.

Informacje można przesyłać do KRRiT do końca lutego, mailowo lub pocztą tradycyjną.

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media).

Czytaj też: Michał Marszał, który prowadzi konta "NIE", wiosną wróci do happeningu przeciwko władzy

(MNIE, 10.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.