Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 31, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trójka podejrzanych o próbę zabójstwa irańskiej dziennikarki trafi do aresztu w USA

Masih Alinejad to irańska aktywistka na rzecz praw kobiet i dziennikarka (fot. Wikimedia Commons/Kambiz Foroohar)

Amerykańska prokuratura oskarżyła trzech członków wschodnioeuropejskiej organizacji przestępczej powiązanej z rządem Iranu o spiskowanie w celu zabójstwa dziennikarza i aktywisty – obywatela USA. Takie stanowisko przedstawił prokurator generalny Merrick Garland.

Rafat Amirow, Polad Omarow i Khalid Mehdiyev zostali oskarżeni o usiłowanie morderstwa na zlecenie i działanie w porozumieniu z Teheranem. "Ofiara nagłaśniała przypadki łamania praw człowieka przez irański rząd, dyskryminację praw kobiet, tłumienie demokratycznych ruchów oraz stosowanie tortur i egzekucji" – oświadczył Garland.

Czytaj też: Proces Andrzeja Poczobuta przyspieszył. Rozprawy w każdy dzień roboczy

Prokurator nie podał nazwiska domniemanej ofiary, ale Mehdiyev został aresztowany w zeszłym roku w Nowym Jorku przed domem irańskiej dziennikarki Masih Alinejad na Brooklynie. Dziennikarka od lat krytykuje działania irańskich władz, poczynając od represji w związku z prawidłowym nakrywaniem głów przez kobiety.

Alinejad wyznała później agencji Reutera, że została zaproszona do siedziby FBI na Manhattanie, a tam kilkunastu agentów opisało jej szczegóły rzekomego spisku.

W lipcu mężczyźni planowali wywabić Alinejad z domu, prosząc ją o kwiaty z ogrodu. Jej efektowny ogród jest dobrze znany w okolicy. Alinejad stwierdziła, że napastnicy musieli monitorować nieruchomość i mogli zauważyć, że często dzieli się kwiatami z sąsiadami.

Spośród trójki potencjalnych terrorystów Omarow został aresztowany na początku roku w Czechach. Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji.

Czytaj też: Paweł Czado, dziennikarz sportowy Interii, kończy pracę. "Mam pusty bak"

(MAC, 31.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.