Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 30, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Problemy TikToka w Stanach Zjednoczonych

Decyzja w sprawie TikToka jest teraz w rękach amerykańskich władz (fot. Pixabay.com)

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów w przyszłym miesiącu będzie głosować nad projektem ustawy mającej na celu zablokowanie korzystania z chińskiej aplikacji TikTok na terenie Stanów Zjednoczonych.

"Ta aplikacja daje chińskiemu rządowi tylne drzwi do naszych telefonów" – powiedział wspierający projekt ustawy członek Izby Reprezentantów Michael McCaul. W 2020 roku ówczesny prezydent Donald Trump próbował zablokować nowym użytkownikom pobieranie TikToka i zakazać innych transakcji, które skutecznie zablokowałyby korzystanie z aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Przegrał jednak serię rozpraw sądowych.

Czytaj też: TikTok wprowadza oznaczenia dla profili mediów powiązanych z rządem

Administracja Joego Bidena w czerwcu 2021 roku formalnie zrezygnowała z tych starań. Jednak w grudniu republikański senator Marco Rubio przedstawił projekt wprowadzenia przepisów zakazujących relacji z jakimikolwiek firmami mediów społecznościowych pochodzących z Chin albo Rosji.

Od trzech lat TikTok – który ma w USA ponad 100 mln użytkowników – stara się zapewnić Waszyngton, że dane osobowe amerykańskich obywateli są niedostępne, a ich treści nie mogą być zmanipulowane przez Komunistyczną Partię Chin lub kogokolwiek innego znajdującego się pod wpływem Pekinu.

Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) działający na zlecenie rządu USA, w 2020 roku nakazał firmie ByteDance zbycie TikToka z powodu obaw, że dane użytkowników z USA mogą zostać przekazane rządowi Chin. CFIUS i TikTok prowadzą rozmowy od 2021 roku.

Czytaj też: Twitter pomoże reklamodawcom w odróżnianiu prawdziwych użytkowników od botów

W zeszłym miesiącu Biden podpisał ustawę obejmującą zakaz używania lub pobierania TikToka przez pracowników federalnych na urządzeniach rządowych. Ponad 25 stanów USA również zakazało używania aplikacji TikTok na urządzeniach państwowych.

(MAC, 30.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.