13 sekund o WOŚP w "Wiadomościach" TVP 1. Polska Press o Owsiaku oszczędnie albo wcale
Główne programy informacyjne TVP przekazały jedynie krótkie wzmianki o trwającym finale i celu zbiórki (fot. Paweł Wodzyński/East News)
"Wiadomości" TVP 1 poświęciły w niedzielę 13 sekund 31. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – największej weekendowej imprezie w Polsce. Tytuły Polska Press w piątek i sobotę w większości nie napisały o akcji nic, a w serwisach internetowych informowały o niej oszczędnie. Ogólnopolski serwis Polska Press i.pl nie poświęcił WOŚP w niedzielę ani słowa, odważniejsze były regionalne rozgłośnie Polskiego Radia i oddziały terenowe TVP. Do dziennikarzy Polska Press zaapelował Jerzy Owsiak.
Krótkie wzmianki o WOŚP znalazły się w niedzielę również w "Teleexpressie" TVP 1 i "Panoramie" TVP 2. Wiadomość o finale w "Teleexpressie" trwała 15 sekund, a w "Panoramie" – niecałe 10 sekund. Ograniczono się jedynie do odczytania krótkiej informacji o celu zbiórki. Nie przekazano widzom, ile pieniędzy uzbierano do tej pory, nie pokazano również żadnych materiałów zdjęciowych.
Oszczędnie i "wyłącznie informacyjnie" o WOŚP
O finale WOŚP informowano w "Wiadomościach", "Teleexpressie" i "Panoramie" po materiałach, w których podawano m.in., jak wzrosły nakłady na służbę zdrowia pomiędzy 2015 a 2023 rokiem.
Czytaj też: Tytuły Polska Press o WOŚP milczą. Kiedyś organizowały nawet sztaby
Więcej o Wielkiej Orkiestrze mówiono natomiast w programach informacyjnych regionalnych ośrodków terenowych TVP, np. w "Teleskopie" TVP Poznań, "Telewizyjnym Kurierze Warszawskim" TVP Warszawa czy "Aktualnościach" TVP Rzeszów (popołudniowe wydanie rozpoczęło się od informacji o zbiórce Orkiestry). Podobnie odważniejsze w informowaniu o największej zbiórce w kraju były regionalne rozgłośnie Polskiego Radia – w Radiu Katowice niektóre serwisy zaczynały się od informacji o wydarzeniach dotyczących Orkiestry.
Naczelni tytułów wykupionego przez Orlen koncernu Polska Press podporządkowali się korporacyjnym wytycznym, zgodnie z którymi WOŚP mieli traktować oszczędnie i wyłącznie informacyjnie. W i.pl – ogólnopolskim serwisie Polska Press – przez cały dzień na stronie głównej nie było o WOŚP ani słowa. "WOŚP nie zwracała się do Polski Press o patronat ani partnerstwo w tej imprezie (...) Dlatego też podchodzimy do WOŚP wyłącznie informacyjnie, podobnie jak do innych tego typu inicjatyw" – przekonywała w sobotę na Twitterze Dorota Kania, członkini zarządu wydawnictwa kontrolowanego przez PKN Orlen.
1/2 Dlatego też podchodzimy do WOŚP wyłącznie informacyjnie, podobnie jak do innych tego typu inicjatyw.
— Dorota Kania (@DorotaKania2) January 28, 2023
Owsiak bezczelnie wkracza w wolność mediów. Po pierwsze, kłamie ws. przekazu o WOŚP w mediach Polska Press. Po drugie, jest jakiś nakaz, by o tym informować? To jakaś nowa państwowa religia?
— Grzegorz Kuczynski (@KuczynskiG) January 29, 2023
Spośród weekendowych wydań dzienników Polska Press tylko jeden tytuł – "Dziennik Łódzki" – poinformował o finale Orkiestry na pierwszej stronie (w sobotę). Jednak nie był to wynik niesubordynacji redakcji łódzkiej, lecz późnego deadline’u – dyskusja o tym, jak redakcje PP mają pisać o WOŚP, odbyła się już po tym, jak sobotnie wydanie „Dziennika Łódzkiego” zostało zamknięte (redakcje PP produkują sobotnie wydanie już w czwartek).
Owsiak: "Największy obciach i wstyd"
Z kolei "Głos Wielkopolski" próbował wybrnąć z ideologicznego klinczu wokół WOŚP: w piątek na jedynce zamieścił niewielką zapowiedź: „Dwugłos: kto jest za, a kto przeciw Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy?”. Na stronie drugiej redaktor naczelny „Głosu” Wojciech Wybranowski przedstawiał argumenty przeciwko WOŚP, a Leszek Waligóra (zastępca naczelnego, pozostał w firmie po przejęciu przez Orlen) argumenty za.
Czytaj też: Krystian Krawczyk żegna się z "Trybuną Górniczą". Nową naczelną Anna Zych
W niedzielę niektóre serwisy internetowe Polska Press zamieszczały w większości krótkie relacje o WOŚP (więcej pisał np. serwis "Głosu Wielkopolskiego").
Wytłumaczyć wytyczne Polska Press postanowił także Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". "Owsiak poszedł do TVN. Nie organizuje sztabów regionalnych, nie wydaje dodatków jak przed laty. Jeśli uważasz, że będę promował akcję konkurencji, to chyba nie rozumiesz, jak działa rynek konkurencyjny" – napisał w komentarzu na Facebooku.
Wiem że przetoczyła się tu dyskusja o zakazie pisania o WOŚP w Polska Press. Szef Dziennika Bałtyckiego ma na to wytłumaczenie. Otóż nie piszą o orkiestrze, bo to… „akcja konkurencji”. Tak, Owsiak zbiera tę kasę i leczy tylko widzów TVN. Ale to smutne. pic.twitter.com/PHjm7wVHOr
— Maciej Bąk (@MaciejBk1) January 30, 2023
Do decyzji Polska Press o niewłączaniu się w pokazywanie WOŚP – inaczej niż to było przez zakupem tytułów przez Orlen, kiedy to redakcje organizowały nawet sztaby Orkiestry – odniósł się Jerzy Owsiak podczas niedzielnej konferencji prasowej: "Jeżeli tego zaniechacie i w poniedziałek w waszych gazetach regionalnych – a to są te wszystkie kupione przez Orlen – nie ukaże się relacja, to będzie to największy obciach i wstyd. Nie będziecie mogli spojrzeć w lustro, będzie to zaprzeczenie waszego zawodu" – mówił do dziennikarzy Polska Press Owsiak, po czym dodał: "Jeżeli nie pokażecie w swoich regionalnych mediach, w swoich gazetach – papierowych wydaniach, internetowych – tego, co się działo u was, w waszym regionie, z udziałem fantastycznych ludzi, sztabów, które poświęcają temu ogromny wysiłek (...), to wstydźcie się, to nie powinniście wykonywać tej pracy".
Jurek Owsiak do dziennikarzy Polska Press 👍 pic.twitter.com/7NH5RA5Fn3
— Grzegorz Kot (@gfkot) January 29, 2023
Podczas tegorocznego finału pieniądze zbierane były na walkę z sepsą. Do godz. 20 w niedzielę na koncie zbiórki było prawie 92 mln zł.
Czytaj też: TVP zawiesiła Magdalenę Wolińską-Riedi, korespondentkę w Rzymie
(KOZ, MAT, 30.01.2023)