Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tygodnik „Polityka” podrożał do 11,90 zł. „Najwyższe od dziesięcioleci ceny papieru”

Redakcja "Polityki" tłumaczy, że z podwyżką ceny związane są "stale rosnące koszty wydawnicze, w tym zwłaszcza szybujące już od ponad roku ceny papieru wykorzystywanego do produkcji tygodnika, koszty usługi druku oraz wyższe opłaty za dystrybucję”

Od bieżącego, trzeciego w tym roku numeru, cena tygodnika "Polityka” będzie wynosić 11,90 zł - to podwyżka o 2 zł w stosunku do numerów zeszłorocznych.

Na stronie internetowej "Polityki” czytamy, że do tej podwyżki redakcję zmusiły "stale rosnące koszty wydawnicze, w tym zwłaszcza szybujące już od ponad roku ceny papieru wykorzystywanego do produkcji tygodnika, koszty usługi druku oraz wyższe opłaty za dystrybucję”.

„Nasze kostki domina zostały - podobnie jak u wielu innych producentów i dostawców w różnych segmentach rynku - poprzewracane przez wojnę Putina z Ukrainą. Jej pokłosiem są najwyższe od dziesięcioleci ceny papieru, energii elektrycznej, ale także farb i lakierów wykorzystywanych przy druku tytułów prasowych (nie wspominając już o cenach paliw i kosztach transportu). Do tego wszystkiego dochodzi najwyższy od 30 lat ogólny poziom inflacji napędzający wszystkie ceny, marże i wynagrodzenia" - czytamy.

Jeszcze do końca pierwszego kwartału 2023 roku ceny prenumeraty wydania drukowanego będą obowiązywały na dotychczasowym poziomie. Jeden numer "Polityki” w rocznej prenumeracie redakcyjnej to wydatek rzędu 9,20 zł, czyli o 2,70 zł taniej od egzemplarza w kiosku.

Redakcja przypomina, że najtaniej można czytać "Politykę” w wersji cyfrowej (www. polityka.pl/cyfrowa). W ramach cyklicznej miesięcznej subskrypcji jeden numer kosztuje: ok. 5,80 zł w pakiecie Standard; 8,10 zł w pakiecie Premium lub 10,40 zł w pakiecie Uniwersum. Jak podkreśla redakcja, "nawet najdroższy pakiet Uniwersum (44,99 zł miesięcznie) jest w skali roku tańszy niż zakup wszystkich numerów »Polityki« w wersji drukowanej”.

Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy "Polityki”, mówi "Presserwisowi”, że wydawnictwo nie planuje podwyżki cen okładkowych swoich innych tytułów. Ostatnia podwyżka ceny dwutygodnika "Forum” miała miejsce w październiku ub.r. Koszt pisma wzrósł z 10,99 do 12,99 zł. W listopadzie zaś podrożały miesięczniki popularnonaukowe: "Wiedza i Życie” z 11,99 na 13,99 zł i "Świat Nauki” - z 14,99 na 16,99 zł.

Według danych PBC za okres styczeń-wrzesień br. "Polityka" była najlepiej sprzedającym się tygodnikiem opinii w Polsce ze średnią na poziomie 89 487 egz., z czego 64 661 to wydania drukowane, a 24 826 to e-wydania.

(MZD, 12.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.