Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 09, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP wesprze apelację prokuratury w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku (fot. archiwum)

Wsparcie prokuratury w apelacji od wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika od zarzutu podżegania do zamordowania Jarosława Ziętary zapowiedziało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Opinia CMWP w sprawie wyroku ma trafić do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu jeszcze w tym roku.

Deklarację poparcia krakowskiej Prokuratury Regionalnej w apelacji zapowiedziała szefowa CMWP SDP Jolanta Hajdasz.

Czytaj też: REM o reporterach Polsatu: Dziennikarskie prowokacje dozwolone, jeśli są w interesie publicznym

Sąd Okręgowy w Poznaniu nieprawomocnie uniewinnił byłego senatora 24 lutego br. Zdaniem CMWP sąd "dokonał wybiórczej i jednostronnej oceny dowodów, z naruszeniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego, a także zawarł w uzasadnieniu wyroku wewnętrzne sprzeczności, co prowadzi do sprzeczności ustaleń sądu z całokształtem zebranego w sprawie materiału". W maju Prokuratura Regionalna w Krakowie zaskarżyła w całości wyrok uniewinniający Aleksandra Gawronika. Zarzuciła sądowi "bezpodstawne uznanie za bezwartościowe zeznań wszystkich kluczowych świadków, podważenie opinii biegłych sądowych oraz istotne naruszenie zasad postępowania karnego".

Centrum zapowiada, że jeszcze w grudniu prześle szczegółową opinię amicus curiae w tej sprawie do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Jarosław Ziętara, dziennikarz śledczy "Gazety Poznańskiej" zaginął 1 września 1992 roku. Rano wyszedł do pracy, ale do redakcji nigdy nie dotarł. W 1999 roku został uznany za zmarłego. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

Czytaj też: Kinga Jasionowska zwolniona z TVP Katowice. Komisja antymobbingowa zakończyła przesłuchania

(PAR, 09.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.