Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP, Polsat i TVN w WP Pilot nadal bez umów. "Nadawcy i my honorujemy ten stan rzeczy"

- Zarówno nadawcy, jak i my honorujemy ten stan rzeczy. Nie ma żadnych nerwowych ruchów po żadnej ze stron - przyznał Jacek Świderski (screen Pilot.wp.pl)

Wirtualna Polska wciąż oferuje w WP Pilot kanały TVP 1, TVP 2, TVP 3, Polsat i TVN nie mając umów z ich nadawcami - przekazał Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding SA. Spółka powołuje się na zasadę must carry/must offer.

Zgodnie z zasadą must carry operatorzy muszą umieszczać w swojej ofercie telewizje naziemne, które kiedyś były nadawane w wersji analogowej: TVP 1, TVP 2, TVP 3, Polsat, TVN, TV Puls i TV 4. Z kolei zgodnie z zasadą must offer nadawcy tych siedmiu kanałów nie mogą odmówić operatorowi udostępnienia swojego sygnału. Według KRRiT z zasady must carry/must offer mogą też korzystać operatorzy internetowi, jeśli dostarczają swoją usługę do co najmniej 100 tys. odbiorców. Operatorzy przed udostępnieniem tych kanałów muszą jednak podpisać umowy z ich nadawcami.

Wirtualna Polska, mimo korzystnych dla niej rozstrzygnięć przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do dziś nie podpisała umów z nadawcami, co potwierdził we wtorek podczas spotkania online z dziennikarzami prezes Jacek Świderski.

- Najwięcej do uregulowania pozostaje w relacji z TVP, ale nie mogę też powiedzieć, że mamy podpisane umowy z TVN czy Polsatem, bo nie mamy. Zarówno nadawcy, jak i my honorujemy ten stan rzeczy. Nie ma żadnych nerwowych ruchów po żadnej ze stron. Formalnie ta sprawa przyschła dwa lata temu i w takim zawieszeniu trwa - stwierdził Jacek Świderski.

Czytaj też: Maciej S., prezes Kanału Sportowego, zatrzymany przez CBA. Kanał komentuje

Telewizja Polska jest w sporze sądowym z Wirtualną Polską. Nie zapadł jeszcze wyrok przed pierwszą instancją.

W 2018 roku ówczesny prezes TVP Jacek Kurski tak komentował obecność kanałów TVP w WP Pilot podczas konferencji PIKE: "Interpretacja, że można sobie ukraść sygnał dostępny w telewizji naziemnej i satelitarnej i udać, że jest to must carry/must offer, jest złodziejstwem". Kurski zwrócił się wtedy do Jacka Świderskiego, żeby przestał "udawać żula, aspirować do roli kogoś, kto kradnie sygnał telewizji publicznej i go monetyzuje". "To nie jest tak, że my możemy dostarczać sygnał Telewizji Polskiej, jeśli chcemy. My musimy dostarczać sygnał TVP. Mieliśmy kontrolę z KRRiT, czy rzeczywiście wypełniamy obowiązek must carry" - odpowiadał prezes WP.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje zmiany w zasadzie must carry/must offer - ma ona przestać obejmować TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls, a do TVP 1, TVP 2 i TVP 3 dołączyłyby TVP Kultura i TVP Info. 

Jacek Świderski propozycji zmian nie chce komentować. - Tam jest dużo polityki, my się polityką nie zajmujemy - stwierdził prezes WP.

(KOZ, 23.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.