Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się zablokowania rosyjskich kanałów przez satelity Eutelsat i SES
Europejscy operatorzy satelitarni potępili rosyjską agresję, ale ze współpracy nie zrezygnowali (screen: YouTube/European Space Agency)
39 posłów Parlamentu Europejskiego napisało do Josepa Borrella (wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa), domagając się zawieszenia nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych przez satelity europejskie.
W liście napisali: "W marcu 2022 roku Rada Europejska wprowadziła szereg środków ograniczających w odpowiedzi na agresję wojskową Rosji na Ukrainę. Podjęto decyzję o zawieszeniu działalności nadawczej Sputnika i RT/Russia Today w Unii Europejskiej. Jednak pomimo sankcji firmy satelitarne Eutelsat i SES nadal świadczą usługi nadawania rosyjskiej propagandy wojennej w Unii Europejskiej, na Ukrainie, w Rosji i poza nią, w tym w Afryce. Jednocześnie Eutelsat zezwolił dwóm rosyjskim platformom płatnej telewizji, Trikolor i NTV-Plus, na zaprzestanie nadawania niektórych zachodnich kanałów telewizyjnych w Federacji Rosyjskiej. Tak, że obecnie prawie nie ma dostępu do alternatywnych źródeł wiadomości lub kanałów międzynarodowych w Rosji. W ten sposób Eutelsat przyczynia się do podsycania rosyjskiego poparcia społecznego dla wojny Putina i uniemożliwia dostęp do niezależnych źródeł wiadomości".
Czytaj też: TVP przeprosi KPH za homofobiczną "Inwazję" i przekaże 10 tys. złotych na cele społeczne
"Rosyjskie medialne usługi audiowizualne podlegają regulacjom Federacji Rosyjskiej, które nie gwarantują pluralistycznego krajobrazu medialnego. Niestety obecne ramy prawne i decyzje Rady nie zapewniają odpowiedniej podstawy prawnej do zakazania wszystkim rosyjskim kanałom nadawania w UE. Dlatego my, jako wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego, wzywamy do całkowitego zawieszenia nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych i stacji radiowych, które szerzą nienawiść i dezinformację w kontekście wojny na Ukrainie, aby zostały włączone do przyszłego pakietu sankcji europejskich".
(MAC, 22.11.2022)