Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT zwróci się do nadawców o dane nt. obecności przedstawicieli partii politycznych

Maciej Świrski zwróci się o dane nt. obecności przedstawicieli partii politycznych do wszystkich nadawców ogólnopolskich (fot. materiały prasowe)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce wiedzieć, ile czasu przeznaczają ogólnopolskie telewizje i rozgłośnie przedstawicielom organów państwa i partii politycznych. Ale nadawcy komercyjni nie mają obowiązku prowadzenia takich statystyk.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Krajowej Rady na wniosek członka prof. Tadeusza Kowalskiego rozpatrywano propozycję stanowiska dotyczącego stanu realizacji przez Polskie Radio "obowiązku zapewnienia możliwości przedstawiania stanowisk w węzłowych sprawach publicznych partiom politycznym, związkom zawodowym i związkom pracodawców".

Nadawcy komercyjni bez obowiązku prowadzenia statystyk

KRRiT zdecydowała o dalszych pracach nad takim dokumentem. "Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyrazili pogląd, że wszyscy nadawcy winni zabiegać o to, by ich przekaz cechował się pluralizmem i obiektywizmem oraz w jak najszerszym stopniu uwzględniać różnorodność stanowisk wszystkich uczestników życia publicznego, w tym zwłaszcza tzw. sceny politycznej" – przekazał regulator.

Czytaj też: Mateusz Matyszkowicz aprobuje propagandę w "Wiadomościach" i publicystyce TVP

Jednocześnie KRRiT poinformowała, że przewodniczący "zwróci się do wszystkich nadawców o zasięgu ogólnopolskim o przedstawienie danych o wynikach pomiaru czasu obecności przedstawicieli organów państwa oraz partii politycznych, które mają swoich przedstawicieli w Parlamencie RP".

Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT obowiązek przekazywania sprawozdań z realizacji obowiązków przedstawiania stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związku pracodawców nakładany jest na radiofonię i telewizję publiczną. Nadawcy komercyjni nie muszą prowadzić takich rejestrów ani udostępniać danych na ten temat regulatorowi.

Czytaj też: TVN Warner Bros. Discovery nie pozwie Kaczyńskiego za słowa o agenturze

(KOZ, 08.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.