Dział:

Dodano: Listopad 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przyspieszamy!

Dzięki najszybszej sieci 5G klienci Plusa mogą w pełni korzystać z tego, co oferuje postępująca cyfryzacja mediów

Plus, lider innowacji w dziedzinie telekomunikacji, po raz kolejny podniósł poprzeczkę konkurencji. W zasięgu jego sieci szybkiego mobilnego internetu 5G znalazła się już ponad połowa mieszkańców Polski. I coraz więcej klientów przekonuje się, że 5G to coś właśnie dla nich.

Zbudowanie sieci umożliwiającej komercyjne korzystanie z najszybszego przesyłu danych bez utraty ich jakości było kolejnym wyzwaniem, którego podjął się Plus, by zapewnić swoim klientom oczekiwane przez nich usługi. Warto przypomnieć, że 10 lat temu to właśnie Plus wprowadzał na polski i europejski rynek technologię szerokopasmowego internetu LTE i edukował, czym ona jest. Był to ważny krok na drodze do cyfryzacji rozrywki i pracy. Dzięki LTE możliwe stało się np. oglądanie na smartfonach filmów w formacie wideo, granie online czy przeprowadzanie w sieci konferencji i spotkań.

5G to kolejny etap rozwoju usług cyfrowych. Standard ten oferuje jeszcze większą prędkość przesyłu danych we wszystkich formatach i ich wyjściową jakość, która zostaje zachowana. Dla klientów indywidualnych oznacza to większy niż do tej pory komfort korzystania z zasobów internetu, choćby oglądania transmisji rozgrywek sportowych, koncertów czy oglądania treści z coraz szerszej oferty platform streamingowych. Dla klientów biznesowych zaś to licząca się oszczędność czasu przy pozyskiwaniu i wysyłaniu danych oraz korzystaniu z zasobów zgromadzonych w chmurze.

Szybki rozwój najszybszej sieci

Standard 5G w sieci Plusa pojawił się w maju 2020 roku. Początkowo sieć obejmowała 100 nadajników działających na terenie siedmiu największych miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia i była dostępna dla ok. 900 tys. klientów. W drugim etapie tworzenia sieci zainstalowano 2,9 tys. nadajników 5G, do czego wykorzystano posiadane już maszty. Tym samym liczba nadajników zwiększyła się do 3 tys., a dostęp do 5G uzyskało 19 mln mieszkańców naszego kraju. Sieć 5G operatora dostępna jest na terenie 800 miejscowości w całej Polsce.

Uruchomiona przez Plusa sieć 5G działa w specjalnie wydzielonym paśmie. Infrastruktura 5G w Plusie zapewnia dzięki temu dodatkową pojemność sieci przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu z technologią 5G Dynamic Spectrum Sharing (DSS) udostępnioną przez pozostałych operatorów w naszym kraju. 5G DSS dostępne jest w znacznie węższym paśmie, które dodatkowo dzielone jest na potrzeby użytkowników korzystających z technologii 5G i starszej technologii 4G. Posługując się analogią drogową, 5G Plusa można porównać do szerokiej autostrady, która dostępna jest jedynie dla samochodów, a 5G w technologii DSS do drogi w mieście, którą współdzielą samochody i rowery.

Sieć jako jedyna w kraju działa w paśmie 2600 MHz TDD. Rozwiązanie to sprawia, że Plus oferuje najszybsze 5G w Polsce o maksymalnej prędkości technologicznej do 600 Mb/s. Niezależne testy przeprowadzone przez serwis RFBenchmark potwierdzają, że sieć 5G Plusa jest znacząco szybsza od sieci 4G, a prędkość pobierania danych jest zdecydowanie wyższa w porównaniu z innymi sieciami 5G w naszym kraju. Warto nadmienić, że możliwości są jeszcze większe – w Piotrkowie Trybunalskim, dzięki agregacji 5G z LTE, Plus jako pierwszy operator w Polsce przebił barierę prędkości 1 Gb/s w warunkach komercyjnych.

Kto nadąża?

Standard 5G nie potrzebował wiele czasu, by przekonać do siebie nawet sceptyków. Zastosowany w praktyce dzięki budowie pierwszych sieci komercyjnych – także tej Plusa – szybko uświadomił producentom urządzeń mobilnych, że właśnie stanęli przed kolejnym wyzwaniem: dostosowania swoich produktów do najnowszej technologii.

Oferta aparatów umożliwiających wykorzystanie w pełni 5G, początkowo niewielka, szybko się rozrosła. Dzięki temu w ofercie Plusa jest dziś ponad 80 smartfonów i routerów o różnych funkcjonalnościach i w zróżnicowanych cenach, począwszy od 1 tys. zł. Korzystanie z najszybszej sieci przesyłowej jest też dostępne we wszystkich telefonicznych ofertach abonamentowych marki.

Właściwa odpowiedź na potrzeby

Zbudowanie i udostępnienie najszybszej w Polsce sieci 5G to odpowiedź Plusa na wyzwania, które postawiły przed nami wszystkimi zmiany w sposobie konsumpcji mediów, zmiany nawyków zakupowych i trybu pracy. Są one rezultatem nie tylko dynamicznego rozwoju technologii, ale też pandemii koronawirusa, która zamknęła nas w domach. Model pracy i nauki online czy hybrydowy (łączący zajęcia stacjonarne i internetowe), który początkowo budził wiele kontrowersji, został spopularyzowany i w wielu miejscach utrwalony. Do zakupów internetowych – podobnie jak do usług bankowych i innych świadczonych online – przekonały się kolejne grupy klientów, w tym tzw. srebrne pokolenie, czyli najstarsi klienci. Upowszechniło się też oglądanie ulubionych formatów – filmów, seriali, programów i rozgrywek sportowych, a nawet audycji informacyjnych – na ekranach zarówno telewizorów, jak i urządzeń mobilnych.

Na rosnące potrzeby konsumentów odpowiedzieli przedsiębiorcy. Wzrosła liczba platform sprzedaży internetowej, którą zaoferowała też większość działających w Polsce sieci handlowych. Wzbogacone zostały zasoby treści edukacyjnych dostępnych online. Znacznie poszerzyła się też oferta kontentu rozrywkowego na platformach streamingowych.

Jednym z liderów w grupie firm rozwijających swoją ofertę dla internautów jest Grupa Polsat Plus, do której należą m.in. Plus, Polsat Box, Polsat oraz Interia, a także serwisy Polsat Box Go i Polsat Go.

Polsat Box Go to serwis streamingowy z filmami, serialami, programami i sportem, na którym dostępne są treści wielu nadawców. Można w nim oglądać m.in. ponad 120 kanałów telewizyjnych, najnowsze produkcje fabularne – także przed ich premierami w telewizji, produkcje na wyłączność, programy rozrywkowe, informacyjne oraz bajki. Warto wspomnieć choćby o wrześniowej zapowiedzi 10 nowych polskich seriali, które będą miały premiery w najbliższych miesiącach; pierwsze dwa –„Wotum nieufności” według powieści Remigiusza Mroza i „Rodzina na Maxa” – zostały już udostępnione w serwisie. Kibice sportowi zyskują dzięki platformie dostęp do ekskluzywnych transmisji rozgrywek i 20 kanałów sportowych: z Ligą Mistrzów UEFA (Polsat Sport Premium), PKO BP Ekstraklasą (Canal+Sport3 i 4), ligą hiszpańską z Robertem Lewandowskim, włoską czy portugalską (Eleven Sports), największymi turniejami siatkarskimi (Polsat Sport, Polsat Sport Extra) i wieloma innymi dyscyplinami (boks, tenis, koszykówka) na antenach sportowych Polsatu. 

Oferowane w serwisie treści podzielone są na pakiety: Polsat Box Go Sport, Polsat Box Go Premium z serialami i filmowymi hitami oraz Polsat Box Go Premium z usługą Disney+. Wszystkie pakiety dostępne są w ramach subskrypcji i umożliwiają oglądanie treści bez reklam, na dowolnym urządzeniu – telewizorze, smartfonie, tablecie lub komputerze.

Polsat Go to z kolei bezpłatny serwis, który daje dostęp do wybranych treści znanych z anten Telewizji Polsat.

Dzięki dostępowi do sieci 5G klienci Plusa mają pewność, że korzystanie z tej bogatej oferty będzie naprawdę komfortowe – nic nie zakłóci oglądania ulubionego serialu ani ważnego meczu, gry online, nie obniży jakości obrazu i dźwięku. Nowi i przedłużający umowę klienci na telefonię komórkową mogą dodatkowo skorzystać z wyjątkowej oferty dostępu do platformy Disney+.

(04.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.