Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 14, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cyfryzacja radia, badanie KIM, koncesje, naprawa mediów publicznych. Zadania nowej KRRiT

Hanna Karp i Marzena Paczuska zostały powołane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (fot. Przemysław Keler/KPRP

Cyfryzacja radia, jednoźródłowe badanie mediów, kwestie związane z koncesjami dla kanałów prywatnych i naprawa mediów publicznych – takie powinny być najważniejsze zadania nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Listę największych wyzwań stojących przed nową Krajową Rada Radiofonii i Telewizji stworzyliśmy po konsultacjach z prof. Tadeuszem Kowalskim, medioznawcą związanym z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego i nowym członkiem KRRiT – wysuniętym przez Senat, a zatem niezwiązanym z obecnym układem władzy (pozostałych czterech członków Rady wybiera Sejm i Prezydent RP).

Czytaj też: IMM: RMF FM najbardziej opiniotwórczym medium w kraju. "Press" drugi w Polsce w swojej kategorii

Rozmawialiśmy we wtorek po południu, dzień po pierwszym posiedzeniu KRRiT w nowym składzie. Prof. Kowalski zaznacza, że na razie nie wymieniał poglądów z innymi członkami Krajowej Rady o czekających ich zadaniach.

  • Cyfryzacja radia
    Zdaniem Tadeusza Kowalskiego jedną z najważniejszych kwestii, którą będzie musiała zająć się nowa KRRiT, są plany cyfryzacji radia, obecnie mocno krytykowane przez większość uczestników rynku. – DAB+ to złożony problem, bo wśród części ekspertów pojawiają się głosy, że to technika nierozwojowa. Ewentualne wprowadzenie tak dużej zmiany budzi też obawy ze strony dotychczasowych nadawców, którzy nie chcą utracić swojej pozycji rynkowej. Z drugiej strony producenci sprzętu na pewno chcieliby mieć konkretny termin wyłączenia emisji analogowej, by wiedzieć, że jest sens przestawiania produkcji na nową technikę – mówi prof. Tadeusz Kowalski. Jak dodaje, sam jest za tym, żeby nowa KRRiT w sprawie cyfryzacji radia przeprowadziła z rynkiem duże konsultacje, ale nie w formie pisemnej, a żywej rozmowy. – Tam mogłyby wybrzmieć konkretne argumenty, w tym też ekspertów, czy DAB+ w ogóle ma przyszłość – zaznacza.

  • Krajowy Instytut Mediów
    Nowy członek KRRiT zwraca uwagę, że ważnym tematem dla Krajowej Rady może być również działalność Krajowego Instytutu Mediów. – Powstanie nowego jednoźródłowego badania mediów jest oczywiście ważnym projektem. Powinny jednak też zostać wyjaśnione wszelkie kontrowersje wokół tych badań, w tym wyboru firmy Alternatywa Polska do badania słuchalności radia – zauważa Kowalski.

Czytaj też: PAP wypuścił fałszywą depeszę o śmierci ks. Małkowskiego. Inne media ją powielały

  • Koncesje dla mediów krytykujących władze
    Medioznawca nie ma wątpliwości, że niebawem wróci też sprawa koncesji, która za sprawą postępowań dla TVN 24 czy TVN Siedem zdominowała poprzednią kadencję Krajowej Rady. – Pytanie, czy KRRiT powinna jakoś kontrolować tzw. obrót koncesjami, czyli zmiany właścicielskie posiadaczy koncesji – zastanawia się nowy członek KRRiT. Jak dodaje, jest to jednak szerszy problem, bo wśród propozycji legislacyjnych pojawiła się m.in. całkowita rezygnacja przez Krajową Radę z wydawania koncesji satelitarnych. Do takiego nadawania wystarczyłby wtedy tylko wpis do rejestru.

  • Naprawa mediów publicznych
    Ekspert podkreśla, że priorytetem w KRRiT powinno być także postawienie na nogi mediów publicznych, które nie wykonują swoich zadań, zwłaszcza w zakresie informacyjno-publicystycznym. – Nie można przechodzić wokół tego obojętnie. Nadawca publiczny, w przeciwieństwie do komercyjnych, ma pewne zobowiązania zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji, które powinien realizować – opisuje Kowalski. Medioznawca zdaje sobie jednak sprawę, że nie będzie miał tutaj wsparcia ze strony innych członków Rady i może to być postulat, który pozostanie w sferze myślenia życzeniowego. Pozostali członkowie są bowiem mocno związani z partią rządzącą.

Prezydent Andrzej Duda do KRRiT powołał Marzenę Paczuską (byłą szefową "Wiadomości" TVP) oraz Hannę Karp związaną z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnią o. Tadeusza Rydzyka.

Czytaj też: Prokuratura w Sosnowcu: Dziennikarz może zadawać pytania

Z kolei Sejm wskazał Agnieszkę Glapiak (dyrektorkę centrum operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej) i Macieja Świrskiego (założyciela i prezesa Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom). Z kolei prof. Tadeusz Kowalski został wybrany do KRRiT głosami senatorów opozycyjnych. Członkowie Rady są powoływani na 6-letnią kadencję.

Szczegółowe kompetencje KRRiT reguluje ustawa o radiofonii i telewizji. Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji. Do zadań Krajowej Rady należą m.in.: rozstrzyganie w sprawach koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów, organizowanie badań treści i odbioru programów radiowych i telewizyjnych, ustalanie wysokości opłat za koncesje, ustalanie wysokości opłat abonamentowych i opiniowanie projektów aktów ustawodawczych oraz umów międzynarodowych dotyczących radiofonii i telewizji.

Czytaj też: Najlepsi twórcy nagrodzeni na Grand Video Awards 2022. Zobaczcie zdjęcia

(MNIE, 14.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.