Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Część archiwalnych materiałów „Polska Times” zniknęła z sieci

Decyzja o usunięciu artykułów miała wynikać z przyczyn technicznych i związana była z przepięciem starego serwisu Polskatimes.pl na portal i.pl

Znaczna część archiwalnych materiałów „Polska Times” (wcześniej "Polska The Times", wydawnictwo Polska Press), zniknęła z internetu – ustalili dziennikarze serwisu OKO.press. Przez lata w Polska Press istniała nieformalna umowa wydawcy z dziennikarzami dotycząca archiwizowania materiałów na otwartych stronach WWW. W grudniu 2020 roku PP zostało jednak sprzedane przez Verlagsgruppe Passau należącej do państwa spółce PKN Orlen.

Zniknięcie artykułów ze strony zbiegło się w czasie z uruchomieniem na początku września nowego portalu i.pl – wydawanego przez spółkę PL24, w której 100 proc. udziałów ma Polska Press. Portal zastąpił stronę Polskatimes.pl. O planach uruchomienia przez koncern ogólnopolskiego portalu pisaliśmy jako pierwsi.

Klikalność naczelnym kryterium dla Polska Press

Decyzja o usunięciu artykułów miała wynikać z przyczyn technicznych. „Chodziło o to, żeby liczba tekstów, które mają zmienioną domenę na i.pl była mniejsza. Dzięki temu materiały na nowym portalu mają się lepiej indeksować w wyszukiwarce Google” – czytamy w materiale OKO.press.

Czytaj też: Trzech sędziów pozwało RASP za teksty o aferze hejterskiej. Węglarczyk: "Dalej robimy swoje"

Jak powiedziała serwisowi jedna z osób pracujących w Polska Press, w całym procesie naczelnym kryterium była "klikalność". „Pozostawiono (…) teksty z tzw. długim ogonem, które nawet po kilku latach się czytają, bo dotyczą jakiejś znanej osoby albo wydarzenia. Zniknęły teksty, które nie przynosiły już żadnego ruchu. Oczywiście nikt nie kasował ich ręcznie, robił to algorytm” – mówi cytowana przez OKO.press rozmówczyni i przekonuje, że teksty, które „zniknęły z internetu, ciągle są dostępne w niepublicznym archiwum tytułu i pracownicy spółki mogą z nich korzystać”.

Portal i.pl powodem usunięcia archiwalnych materiałów

Dziesiątki dziennikarzy, którzy w ostatnim czasie opuścili Polska Press z uwagi na znacjonalizowanie wydawnictwa, szansy na odnalezienie niektórych swoich tekstów nie mają.

Czytaj też: RMF Maxxx stało się RMF Maxx. "Z punktu widzenia anteny nazwa się nie zmieniła"

Przez lata brak funkcjonalnego repozytorium materiałów i szybkiej wyszukiwarki tłumaczono w PP nieformalną umową, w myśl której wszystkie materiały dziennikarzy będą zawsze dostępne na WWW. 

Jak wynika z relacji rozmówców OKO.press, dziennikarze nie zostali uprzedzeni o usunięciu archiwalnych artykułów „Polska Times”. Rzecznik Polska Press Wojciech Paczyński zdawkowo potwierdził w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami serwisu, że część materiałów zniknęła w związku z uruchomieniem portalu i.pl.

Czytaj też: Komentator piłkarski uważa, że został zwolniony z BBC, bo "ma 65 lat i jest białym mężczyzną"

(MZD, 27.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.