Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut przewieziony z aresztu śledczego do więzienia w Grodnie

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca ub.r., dwa dni po Andżelice Borys, przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi. Borys została zwolniona w marcu br. (fot. Facebook/Robert Gardziński)

Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej",  działacz niezależnego Związku Polaków na Białorusi, który od ok. półtora roku jest przetrzymywany przez białoruski reżim, został przewieziony do więzienia w Grodnie – podała Wyborcza.pl. Taką informację przekazała żona dziennikarza.

Oksana Poczobut we wpisie na Facebooku zaznaczyła, że oboje z mężem spodziewali się takiego rozwoju wypadków.

Czytaj też: Dziennikarz TVN 24 niewpuszczony na "otwarte" spotkanie z Antonim Macierewiczem

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca ub.r. W maju 2022 został przeniesiony z aresztu śledczego w Żodzinie pod Mińskiem do aresztu nr 1 w Mińsku. Rodzina dziennikarza miała wtedy nadzieję, że będzie to krok zmierzający ku jego uwolnieniu.

Jednak w sierpniu Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy podało, że białoruski reżim postawił Andrzejowi Poczobutowi nowe zarzuty. Chodzi o "nawoływanie do sankcji, których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego". Dołączono je do poprzednich, czyli "podżegania do nienawiści i rehabilitacji nazizmu". Za to grozi mu do 12 lat więzienia.

Czytaj też: Agnieszka Oszczyk z TVP Info prowadzącą "Panoramę" za Martę Kielczyk

(AMS, 26.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.