Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Dolnośląskie tajemnice" trafiły na mapę w Geoportalu województwa dolnośląskiego

Geoportal połączył kolejne odcinki "Dolnośląskich tajemnic" z opisywanymi w nich miejscami (screen: Geoportal województwa dolnośląskiego)

"Dolnośląskie tajemnice", seria programów przygotowywanych przez Joannę Lamparską, stworzyły nowy szlak turystyczny na wojewódzkim Geoportalu. To kolejny pomysł na promocję turystyki na Dolnym Śląsku.

Pomysł na stworzenie interaktywnej mapy, która skojarzy kolejne odcinki programu z konkretnymi lokalizacjami, powstał w Wydziale Geodezji i Kartografii dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

– Znaliśmy tę serię, ale stwierdziliśmy, że przeciętnemu odbiorcy trudno odszukać i dopasować odcinek do miejsca. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z dobrodziejstw informacji przestrzennej – mówi Marek Bittner, naczelnik wydziału.

Czytaj też: Onet nie zważa na pogróżki Polska Press. Węglarczyk: "To instytucja państwowa"

"Dolnośląskie tajemnice" to realizowana od ponad dwóch lat, licząca już ponad 100 odcinków seria wideocastów o historii i zagadkach Dolnego Śląska, których autorką jest Joanna Lamparska, dziennikarka, pisarka i scenarzystka, specjalizująca się w historii Dolnego Śląska. Producentem jest redakcja nowych mediów Radia Wrocław. Wszystkie odcinki są dostępne na stronie i kanale YouTube Radia Wrocław, a kolejne mają premierę w każdą niedzielę o 10.

– Traktujemy ten projekt jako działania promocyjne dla regionu – wyjaśnia "Presserwisowi" Bittner i dodaje, że chociaż główną działalnością jego wydziału jest przygotowywanie danych fachowych, jego pracownicy biorą też udział w projektach łączących tworzenie map z promocją, ochroną środowiska czy turystyką i historią.

Utworzenie bazy danych i samej mapy trwało kilka tygodni we współpracy z Joanną Lamparską i innymi twórcami serii. – Pomysł zaprezentował mi szef wydziału, młody człowiek z mnóstwem pomysłów i bardzo mi się to spodobało – mówi "Presserwisowi" Joanna Lamparska, autorka cyklu. – Choć mogli skorzystać z tych naszych produkcji na prawach cytatu, woleli uzgodnić to ze mną i z Darkiem Wieczorkowskim, szefem redakcji nowych mediów – zaznacza.

Czytaj też: Kurski pilnuje wpływów w TVP poprzez swoich współpracowników. Gajewski wraca do TAI

Lamparska przyznaje, że w czasie produkcji materiałów ze względu niektóre odcinki powstawały w lokalizacjach innych niż wymieniane. Działo się tak wtedy, kiedy treść odcinka była szczególnie kontrowersyjna, a świadkowie obawiali się ujawnienia. Teraz dzięki mapie fani tajemnic Dolnego Śląska będą mogli sami odwiedzić historyczne miejsca i skorzystać ze szczególnego videoprzewodnika.

(PAR, 21.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.