Maciej Świrski i Agnieszka Glapiak - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nowych członków
W nowym składzie KRRiT zasiądą Maciej Świrski (na zdjęciu) i Agnieszka Glapiak (screen YouTube.com/Telewizja W Polsce)
Maciej Świrski i Agnieszka Glapiak wejdą w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Posłowie odrzucili kandydatury Adama Szynola - medioznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego - i prof. UAM Jędrzeja Skrzypczaka.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nowych członków. Weszli do niej Maciej Świrski, dotychczas szef Reduty Dobrego Imienia i przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej oraz Agnieszka Glapiak, dziennikarka, politolog i urzędnik państwowa, była szefowa Centrum Informacyjnego Rządu. Oboje zostali powołani 234 głosami posłów.
"W czasie jego kadencji w zarządzie, PAP po raz pierwszy w historii swojego działania jako SSP uzyskała dodatni wynik finansowy" – napisano o Świrskim w rekomendacji.
Glapiak według rządowych źródeł to specjalistka w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także specjalistka w dziedzinie samorządu terytorialnego. Utworzyła i prowadzi think tank: Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa w ramach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Nowi członkowie KRRiT to kandydaci zgłoszeni przez Sejm. Wcześniej Senat powołał medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego. Jest profesorem na wydziale dziennikarstwa UW i od lat analizuje i krytykuje zaangażowanie polityczne mediów publicznych w Polsce.
Czytaj też: Senat powołał prof. Tadeusza Kowalskiego do KRRiT
Wybory członków KRRiT nie przebiegły bez sporów. Posłowie KO zgłosili kandydatury red. naczelnego czasopisma "Dziennikarstwo i Media" dra Adama Szynola i prof. UAM Jędrzeja Skrzypczaka. Nie uzyskały one jednak poparcia większości Komisji Kultury, która decydowała o ostatecznym składzie rady.
KRRiT składa się z 5 członków – dwóch wyznacza prezydent RP, dwóch Sejm i jednego Senat. Członkowie Rady są powoływani w jej skład na 6-letnią kadencję. KRRiT jest organem państwowym, który według Konstytucji ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.
Obecna sześcioletnia kadencja członków Krajowej Rady upływa we wrześniu 2022 roku. Zgodnie z przepisami nie mogą być oni powołani na kolejną pełną kadencję. Dotychczasowy skład KRRiT tworzyli: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.
(PAR, 16.09.2022)