Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Początek września w telewizji dobry dla TVP 1 i TVN

TVP 1 w grupie ogólnej notuje 9,81 proc. udziału w rynku, a TVN w 16-49 ma 9,31 proc. (fot. Pixels.com)

Po pierwszych dniach września TVP 1 miał najwyższy udział w widowni telewizyjnej wśród wszystkich widzów, a TVN w komercyjnych grupach 16-49 i 16-59. Z tzw. wielkiej czwórki w komercyjnych grupach rok do roku wyniki poprawiła tylko telewizyjna Jedynka.

W dniach 1-11 września 2022 roku TVP 1 zanotował 9,81 proc. udziału w rynku, co oznacza spadek z 10,32 proc. w tych samych dniach w 2021 roku. Udział TVP 2 wynosił 7,09 proc. (spadek z 7,69 proc.), a TVN – 7,04 proc. (spadek z 7,6 proc.). Z drugiej na czwartą pozycję spadł Polsat, zmniejszając udział z 7,94 proc. do 6,98 proc.

Czytaj też: Iga Świątek, wygrywając US Open, poprawiła rekord oglądalności Wielkiego Szlema w Polsce

W grupie komercyjnej 16-49 prowadził TVN z 9,31 proc. (spadek z 10,2 proc.). Polsat uzyskał 7,48 proc. (spadek z 8,71 proc.), TVP 1 – 6,58 proc. (wzrost z 6,55 proc.), a TVP 2 – 5,55 proc. (spadek z 5,99 proc.).

Z kolei w grupie 16-59 pierwszy również był TVN, notując 8,36 proc. wobec 8,94 proc. przed rokiem, TVP 1 miał 7,46 proc. (wzrost z 7,32 proc.), Polsat – 7,39 proc. (spadek z 8,6 proc.), a TVP 2 – 5,71 proc. (spadek z 6,05 proc.).

– Pierwsze dni września minęły w telewizji pod znakiem sportu – mówi Katarzyna Baczyńska, head of media w agencji One House. W TVP 1 była Liga Mistrzów i Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn (finał przyciągnął 3,9 mln widzów), a w Eurosporcie 1 – US Open (finał również w TVN).

Czytaj też: TVP 2 zdenerwowała widzów powtórką odcinka "The Voice of Poland" zamiast premiery

Jak podaje Katarzyna Baczyńska, spośród pozycji rozrywkowych palmę pierwszeństwa dzierży "M jak miłość" w TVP 2, w TVN najwięcej widzów gromadzi "Mam talent", a w Polsacie kabarety, "Twoja twarz brzmi znajomo" i "Taniec z gwiazdami". – Nowości oglądają się raczej średnio, ale dajmy im chwilę czasu – zaznacza.

Baczyńska zwraca też uwagę na program Polsatu "12 kroków do miłości" Dody. – O ile widownia w telewizji tradycyjnej jest na poziomie średnim (drugi odcinek przyciągnął 670 tys. widzów – przyp. red.), o tyle jestem niemal pewna, że w serwisie VoD program ogląda się lepiej niż dobrze. Nie wspominając o TikToku, w którym od początku września królują skróty programu. Pytanie więc, czy ocenianie formatu wyłącznie z perspektywy statystyk w telewizji ma jeszcze sens – w tym wypadku, kiedy odbiorcą jest młodszy widz, wnioski mogą być skrajnie różne w stosunku do rzeczywistości – uważa.

– Polsat cały czas boryka się z refarmingiem i z lekkim odpływem widowni. W większym stopniu dotyczy on Polsatu niż TVN – komentuje Maciej Niepsuj, trading director w agencji mediowej MediaHub. Wskazuje, że stacje różnią się profilem widza. – Prędzej widz Polsatu przerzuci się na TVP, którą ma za darmo, niż zainwestuje w nowy sprzęt – uważa Niepsuj.

Czytaj też: Stanisław Bortkiewicz pracę w TVP łączy z doradzaniem zarządowi Orlenu

Agencje mediowe obserwują duży popyt na reklamę telewizyjną. – Wrzesień jest wyprzedany, a to oznacza, że kolejne miesiące będą gorsze dla agencji mediowych, bo czekają nas redukcje zleceń – uważa Jakub Radziwilski, media investment manager w agencji UM.

Także według Macieja Niepsuja z MediaHub we wrześniu nie ma w telewizji wolnych zasobów. – Wszystko jest wyprzedane, w przypadku dużych anten w zdecydowanej większości cennikowo – wskazuje Niepsuj. 

Dane: Nielsen Media.

Czytaj też: Marek Suski zagroził odejściem z rady programowej Polskiego Radia

(KOZ, 13.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.