Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Słuchalność Radia SuperNova dalej spada. "Nowi potencjalni słuchacze muszą nas poznać"

– U dotychczasowych słuchaczy, którym kierunek zmian nie do końca odpowiada, reakcja jest najczęściej szybka. Nowi potencjalni słuchacze muszą nas poznać i dowiedzieć się, jak wartościowe radio teraz robimy – mówi Anna Paluszek (fot. materiały prasowe)

Zmiana playlisty i wprowadzenie utworów disco polo nie pomogło Radiu SuperNova, które notuje słuchalność niższą niż przed rokiem. Rozgłośni coraz dalej do wyników, jakie uzyskiwało Radio Wawa. – Nowi potencjalni słuchacze muszą nas poznać i dowiedzieć się, jak wartościowe radio teraz robimy – stwierdza dyrektorka programowa radia Anna Paluszek.

Radio SuperNova ruszyło 5 maja 2021 roku. Tak jak Radio Wawa prezentuje polską muzykę, ale z playlisty zniknęło disco polo. Na antenie pojawiły się przeboje z lat 80. i 90. XX wieku, a także utwory powstałe po 2000 roku i współczesne. W ramówce przybyło słowa.

Słabsze wyniki Radia SuperNova

W okresie maj-lipiec 2021 Radio SuperNova uzyskało 1,4 proc. udziału w czasie słuchania (wciąż jednak na rzecz Radia SuperNova zaliczane były wskazania respondentów Radia Wawa), co oznaczało spadek z 1,9 proc. w okresie maj-lipiec 2020, kiedy nadawało Radio Wawa. W miastach nadawania słuchalność radia spadła z 3,7 proc. do 3,1 proc.

Czytaj też: Sąd okręgowy odmówił skonsultowania się z TSUE ws. służb i Ewy Siedleckiej

"Wyniki są słabsze, ale spokojnie – poczekajmy. Spodziewaliśmy się spadku, bo to zarówno zmiana nazwy, jak i formatu muzycznego" – komentował w grudniu 2021 roku Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media. "Gdybyśmy z powrotem dodali disco polo, mielibyśmy wyższą słuchalność" – przekonywał.

W lutym 2022 roku Radio SuperNova zmieniło playlistę, którą nadawca określał jako "miks pozytywnej i dynamicznie brzmiącej muzyki, zarówno starsze hity z lat 90. aż po utwory współczesne, melodyjny rock, pop i dance". W ofercie pojawiły się również piosenki disco polo.

Disco polo nie pomogło

Mimo disco polo, Radio SuperNova nie poprawiło słuchalności. W okresie maj-lipiec 2022 udział spadł do 0,7 proc. i był o połowę niższy niż rok wcześniej. W miastach nadawania słuchalność zmalała z 3,1 proc. do 1,8 proc.

Czytaj też: Prezes WP: o 5 proc. wzrośnie rynek reklamy internetowej w 2022 roku

Jeszcze w okresie maj-lipiec 2020 Radia Wawa słuchało dziennie 665 tys. osób, w okresie maj-lipiec 2021 Radio SuperNova miało 445 tys. słuchaczy, a rok później – 251 tys.

Średni czas słuchania, porównując maj-lipiec 2021 i maj-lipiec 2020, co prawda wzrósł o 10 minut, do 2 godzin i 45 minut, ale w okresie maj-lipiec 2022 spadł do 2 godzin i 22 minut.

– Radio to medium dla cierpliwych. A my nad ofertą programową pracujemy nieustająco – mówi Anna Paluszek, dyrektorka programowa Radia SuperNova. – U dotychczasowych słuchaczy, którym kierunek zmian nie do końca odpowiada, reakcja jest najczęściej szybka. Nowi potencjalni słuchacze muszą nas poznać i dowiedzieć się, jak wartościowe radio teraz robimy. Jesteśmy przekonani, że kierunek zmian i postawienie na najlepsze polskie hity to krok we właściwą stronę – tłumaczy Paluszek.

Nowa oprawa, dżingle i teledysk z Cleo

Dyrektorka programowa Radia SuperNova przekonuje, że skala pozytywnego feedbacku od słuchaczy po ostatnich zmianach to najlepszy dowód. – Planowane badania pod koniec roku pomogą w sprawdzeniu słuszności obranego kierunku i jeszcze bardziej precyzyjnym poznaniu preferencji słuchaczy – zapowiada dyrektorka programowa rozgłośni.

Czytaj też: Nowe programy w jesiennej ramówce TTV

Od września Radio SuperNova zamierza wprowadzić nową oprawę muzyczną i dżingle. Wśród atrakcji dla słuchaczy przewidziano możliwość nagrania piosenki i teledysku z Cleo w ramach "SuperNova Start Up Music".

Sieć Radio SuperNova liczy 14 stacji. Program stacji kierowany jest do słuchaczy w wieku 25-44 lat.

Dane: badanie Radio Track, realizowane przez Kantar.

Czytaj też: Z rosyjskich serwisów znikają zachodnie filmy i seriale

(KOZ, 24.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.