Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Irena Morawska, reporterka i twórczyni filmów dokumentalnych

Od 2000, razem z mężem Jerzym Morawskim, produkowała filmy i seriale dokumentalne (fot. Mariusz Kubik, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)

W wieku 68 lat zmarła dziennikarka, reporterka i twórczyni filmów dokumentalnych Irena Morawska. Informacje przekazał na Facebooku Mariusz Szczygieł.

Irena Morawska od 1990 do 1999 pracowała w "Gazecie Wyborczej". Tam zajmowała się przede wszystkim tematyką społeczną. Od 2000, razem z mężem Jerzym Morawskim, produkowała filmy i seriale dokumentalne, np. "Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym" (TVP), "Czekając na sobotę" (HBO) czy "Chłopaki do wzięcia" (Polsat Play). Z kolei wśród jej najważniejszych reportaży prasowych są np. "Diabeł spacerował po niebie", "Windą na śmierć" czy "Dusze w poczekalni".

"Pracowaliśmy w pierwszym składzie działu reportażu »Gazety Wyborczej« (Ostałowska, Tochman, Hugo-Bader, Górecki, Górny…). Przywoziła »z terenu« (tak lubiła mówić) historie o upadku fabryki czy kataklizmie we wsi, a my czekaliśmy na nie jak na jakieś zagraniczne słodycze. Pisała tak, że pobudzała nasze zmysły. »Ostatnio Henryka Dziczek poczuła się jak zbędny kredens« – takim zdaniem zaczynał się jeden z jej tekstów. Przez jakiś czas było w naszym dziale zdaniem kultowym" - wspominał Morawską w mediach społecznościowych reportażysta Mariusz Szczygieł.

Cezary Łazarewicz dodaje: - Najbardziej radosna, zawsze uśmiechnięta i przyjacielska.

Irena Morawska była wielokrotnie nagradzana m.in. Nagrodą "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa za serial dokumentalny "Serce z węgla" dla TVP.

(MNIE, 23.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.