Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat powołał prof. Tadeusza Kowalskiego do KRRiT

Za kandydaturą prof. Tadeusza Kowalskiego głosowało 56 senatorów (fot. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu)

Senat powołał w czwartek medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest profesorem na wydziale dziennikarstwa UW i od lat analizuje i krytykuje zaangażowanie polityczne mediów publicznych w Polsce.

Za kandydaturą prof. Kowalskiego głosowało 56 senatorów – 53 opozycji, która ma większość w Senacie, a także troje senatorów Prawa i Sprawiedliwości (Ewa Gawęda, Bogusława Orzechowska i Stanisław Ożóg). Trzech senatorów PiS wstrzymało się od głosu, a pozostali (40) byli przeciw.

Czytaj też: Krzyszfof Czabański dalej przewodniczącym RMN

Tadeusz Kowalski jest profesorem na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2005 i 2011-2016 był członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej, w tym od 2004 do 2005 roku jej przewodniczącym. Od 2006 do 2010 roku zasiadał natomiast w radzie programowej TVP. Był dyrektorem Filmoteki Narodowej (2008-2015). Jest współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji z 1992 roku.

Po dwóch członków KRRiT powołują prezydent RP i Sejm, a jednego wybiera Senat. Kadencja Krajowej Rady rozpoczyna się wraz z powołaniem ostatniego członka.

Obecna sześcioletnia kadencja członków Krajowej Rady upływa we wrześniu 2022 roku. Zgodnie z przepisami nie mogą być oni powołani na kolejną pełną kadencję.

Czytaj też: O Lisie w Trzódce w Tok FM. „Decyzja o zwolnieniu polityczna”. „Jak uratować komentatora?”

(KOZ, 05.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.