Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marek Rutka zastąpił Juliusza Brauna w Radzie Mediów Narodowych

Marek Rutka jest doktorem nauk ekonomicznych, pracuje w sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych oraz komisji zdrowia (screen: YouTube/Janusz Jaskółka)

Poseł Lewicy Marek Rutka został członkiem Rady Mediów Narodowych. Zastąpił Juliusza Brauna, który dotychczas zasiadał w RMN z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Kadencja Juliusza Brauna, powołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, wygasła we wtorek. Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, jeżeli w radzie jest jedno wolne miejsce przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce przysługuje kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym. Obecnie są to Koalicja Obywatelska i Lewica.

Na miejsce po Juliuszu Braunie Koalicja Obywatelska zgłosiła posła Pawła Olszewskiego, a Lewica - posła Marka Rutkę. Ostatecznie prezydent do RMN powołał posła Lewicy.

Marek Rutka jest doktorem nauk ekonomicznych. Zasiada w sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych oraz komisji zdrowia.

Takiej decyzji prezydenta nie spodziewał się klub Lewicy. - Jesteśmy zaskoczeni i zdziwieni. Co prawda prezydent podejmuje decyzje samodzielnie, ale miejsce zwolnione po panu Braunie powinno przysługiwać klubowi Platformy. Marek Rutka będzie jednak na pewno merytorycznym członkiem RMN i będzie reagował na nieprawidłowości związane z upolitycznianiem mediów przez PiS - mówi Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

Zdziwiony decyzją prezydenta jest też Juliusz Braun, były członek Rady Mediów Narodowych. - Jest to zgodne z prawem, ale dziwne, bo zamysł ustawy o RMN był taki, żeby w składzie Rady byli przedstawiciele największych klubów. W wyniku decyzji prezydenta największy klub jest jednak pominięty - ocenia Braun.

Z kolei w piątek Sejm powołał do RMN posłów PiS Joannę Lichocką, Piotra Babinetza i Krzysztofa Czabańskiego. Lichocka i Czabański wybrani zostali do Rady po raz drugi, Piotr Babinetz w RMN zajął miejsce europosłanki PiS Elżbiety Kruk.

Członkiem RMN jest również poseł koła parlamentarnego PPS Robert Kwiatkowski. Kwiatkowski do Rady został powołany w grudniu 2020 roku przez prezydenta Dudę. Kadencja członka trwa sześć lat. Dotychczasowy przewodniczący RMN Krzysztof Czabański twierdził jednak, że kadencja Kwiatkowskiego również upływa w lipcu 2022.

- Decyzja prezydenta o powołaniu tylko jednego członka RMN rozwiewa te wątpliwości. Prezydent niewątpliwe uznał, że kadencja Roberta Kwiatkowskiego trwa - ocenia Juliusz Braun.

Rada Mediów Narodowych powołuje oraz odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

(MNIE, 28.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.